VMRO: Dështoi investimi i rrejshëm me fabrikën e makinave elektrike, institucionet të hetojnë ku shkuan 42.5 milionë euro para shtetërore

Edhe një tjetër prej flluskave rozë të sapunit të qeverisë ka shpërthyer. Dje zyrtarisht u njoftua se nuk do të ketë asgjë nga shpallja pompoze e fabrikës për makina elektrike në Tetovë. Më saktë, nuk është asgjë. Do të mbetet një gropë në mes të një fushe në TIRZ Tetovë me 4 shufra hekuri, në të cilën Kovaçevski dhe gjysma e qeverisë së BDI-së dhe LSDM-së hodhën lopata me të gjitha ceremonitë dhe bujë në gusht të vitit 2022, pak para zgjedhjeve të përsëritura lokale në Tetovë, transmeton Portalb.mk.

Dhe siç ndodh me çdo gjë kur është fjala për pushtetin e BDI-së dhe LSDM-së, ky “projekt madhështor” është bërë një fshat më i errët. U organizua një festë e shtrenjtë, e cila ndoshta u pagua me para publike, hëngrën, pinë dhe shkuan në shtëpi.

  • Le të kujtojmë se çfarë thanë zyrtarët e qeverisë me atë rast.
  • Artan Grubi njoftoi se kompania vendore ndërkombëtare “Ekolog” (lexo një kompani e afërt me BDI-në) do të prodhojë vetura elektrike me Next e.Go Mobile në Tetovë, dhe investimi do të jetë 720 milionë euro.
  • “Sot do të hidhen bazat për një investim i cili vetëm në fazën e parë peshon 130 milionë euro dhe i cili do të hapë së paku 890 vende të reja pune të mirëpaguara”, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski më 13 gusht të këtij viti.
  • “Ndërtimi i vetë godinës duhet të fillojë në 6 deri në 8 javët e ardhshme. Kjo do të thotë se shumë shpejt, në fillim të vjeshtës, do të shohim fillimin e punimeve ndërtimore”, tha pas ceremonisë drejtori i drejtorisë së TIRZ-it, Jovan Despotovski.
  • “Me këtë investim miliona dollarësh të kompanisë e.GO në TIRZ Tetovë, ku për herë të parë do të fillojnë të prodhohen automjete elektrike në Maqedoninë e Veriut, fillon një epokë e re në fushën e investimeve të huaja. E-Go është një kompani shumë serioze, me qendër në Gjermani, nuk do të duhet më shumë se një muaj për të filluar ndërtimin”, tha ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi.
  • “Investimet e mëdha kanë efektin e një topi bore. Markat tërheqin investime vendore dhe të reja”, tha ministri i Financave, Fatmir Besimi.

“Pas gati dy vjetësh, as ndërtimi i fabrikës, madje as S nga investimet strategjike, as 130, as 720 milionë euro investime, as 890 vende pune të paguara mirë, as 4000 vende pune indirekte, as 30 mijë makina elektrike të prodhuara në vit, as efektin e një topi bore. Gjithçka që kanë premtuar Kovaçevski, Despotovski, Bekteshi, Besimi, Grubi, LSDM dhe BDI kanë gënjyer. Kanë blerë kohë dhe kanë gënjyer, jo këtë të premte, të hënën e ardhshme do të fillojnë ndërtimin, se parcela ishte e ngushtë dhe në fund dështoi”, thonë nga VMRO.

Sipas tyre gjëja më e tmerrshme është nëse dhe ku përfundoi ndihma e shpallur nga shteti për këtë gënjeshtër të madhe. Përkatësisht, qeveria vendosi ta mbështesë këtë “investim” me 35% të vlerës totale, pra me 42.5 milionë euro para publike.

“Në prill 2023, media njoftoi se investitori Next.E.Go Mobile mori miratimin për ndihmë shtetërore prej 42,585,856 milionë euro sipas raportit të Komisionit për Mbrojtjen e Konkurrencës për vitin 2022. Se ka diçka të dyshimtë në këtë marrëveshje gjithashtu flet edhe fakti se për publikun mbeti e panjohur kontrata e shtetit me kompaninë investitore, sepse qeveria nuk ka dhënë pasqyrë të plotë të përmbajtjes së kontratës, e cila është nënshkruar në gusht 2022. U bëjmë thirrje institucioneve kompetente që të hetojnë në detaje rastin e ndihmës shtetërore për “fabrikën e makinave elektrike” në Tetovë. Nëse kjo nuk bëhet tani, pas zgjedhjeve dhe ndërrimit të qeverisë, do të bëhet auditimi i plotë i këtij të ashtuquajturi projekti dhe do të kontrollohet nëse dhe ku ka përfunduar çdo qindarkë e parasë publike”, thonë nga VMRO.

Kujtojmë se para dy ditësh, Drejtoria për Zona Zhvillimore Teknologjike Industriale, si përfaqësuese e Qeverisë në Marrëveshjen për ndarjen e ndihmës shtetërore me kompaninë e.Go për ndërtimin e fabrikës së veturave elektrike në Tetovë, bëri të ditur se është ndërprerë zbatimi i Marrëveshjes dhe çdo procedurë e parashikuar për ndarjen e fondeve publike.

Drejtoria për TIRZ reagoi ashpër ndaj  këtyre akuzave për shpërdorim të fondeve publike për projektin e.Go. As 1 denar para publike nuk i është paguar kësaj kompanie, thanë nga TIRZ.

“Ne kemi treguar se kemi procedura të qarta dhe kapacitet për të mbrojtur interesin dhe asetet publike.Partia politike VMRO DPMNE hodhi sot dyshime publike mbi procedurat dhe kapacitetet për realizimin e ndihmës shtetërore, të cilat prekin jo vetëm një por mbi 40 kontrata të realizuara nga Drejtoria për TIRZ. Me këtë i bëhet një goditje e menjëhershme jo vetëm reputacionit të kompanive që përdorin TIRZ, por edhe standardit të jetesës së afro 20 mijë bashkëqytetarëve tanë që janë të angazhuar drejtpërdrejt në këto kompani”, thonë nga TIRZ.

Në interes të zbardhjes së menjëhershme të këtyre dyshimeve dhe akuzave dhe zvogëlimit të dëmit ndaj njerëzve dhe këtyre kompanive, nga TIRZ ftojnë partinë politike VMRO DPMNE menjëherë dhe pa vonesë që të vijë dhe të kontrollojë tërë dokumentacionin e projektit dhe të gjejë qoftë edhe 1 denar para publike që i janë paguar kompanisë.

“Nëse konstatohet se mjete të tilla nuk janë paguar, presim që partia politike t’u kërkojë falje publike për reputacionin e dëmtuar të gjitha kompanive që përdorin mbështetjen e shtetit, dhe punësojnë afro 20 mijë bashkëqytetarë tanë dhe që në vitin 2023. vetëm, ka paguar të paktën 75 milionë euro detyrime ndaj buxhetit të shtetit. Drejtoria për TIRZ gjatë gjithë periudhës së kaluar, me kohë dhe transparente e informon opinionin për të gjitha çështjet që kanë të bëjnë me projektin e.Go për vetura elektrike në Tetovë”, thonë nga TIRZ.