U sulmua autokolona e Zelenskyt, 150 metra larg delegacionit të kryeministrit grek

Autokolona e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, e cila ndodhej 150 metra larg delegacionit grek të kryesuar nga kryeministri Kyriakos Mitsotakis, u sulmua nga një raketë ruse në orën 11:43 të së mërkurës (6.3.2024), raporton EN.

“Nuk ka asnjë problem me sigurinë e kryeministrit dhe të misionit grek”, thanë burimet zyrtare të qeverisë.

“Ne jemi të gjithë mirë,” tha më herët për protothema.gr  ministri i Shtetit Stavros Papastavrou , i cili ndodhet në misionin grek, i cili përfshin, përveç kryeministrit, 8 persona dhe sigurimin e tyre.

Në veçanti, Anna Maria Boura, drejtore e zyrës diplomatike të Kryeministrit,  Kyra Kapi, drejtoresha e komunikimit e Pallatit Maximos, Aristotelia Pelonis , këshilltare për çështjet ndërkombëtare dhe media,  dhe Alexandros Marakis, ekzekutiv i zyrës së shtypit,  si dhe Dimitris Papamitsos dhe Marrin pjesë Alexis Papachristos, fotograf personal dhe kameraman personal i z. Mitsotakis.

Takimi mes Kyriakos Mitsotakis dhe Volodymyr Zelensky po zhvillohet siç ishte parashikuar.

Kryeministri grek mbërriti në Ukrainë në mënyrë të papritur me synimin për të qëndruar për disa orë, para se të shkonte në Bukuresht për Samitin e PPE. Megjithatë, ndërsa ai ishte në Odessa, ai dha një alarm të hapësirës ajrore.