U rrëzua një avion zjarrfikës në Greqi, vazhdojnë zjarret

Ky filmim tregon momentet kur një avion i forcave zjarrfikëse greke humb kontrollin dhe bie në tokë duke shpërthyer në flakë, raporton Klan. Avioni i modelit “Canadair“ ra gjatë përpjekjeve për të shuar flakët në vatrën e shpërthyer prej ditësh në jug të ishullit Eubea, pasi goditi një pemë. Mendohet se dy pilotët në bord kanë ndërruar jetë.

Tragjedia që ndodhi rreth orës 15:00 sipas orës lokale, tregon vështirësitë me të cilat po përballen ekipet e zjarrfikësve për të vënë nën kontroll qindra vatra zjarri në gjithë Greqinë.

Situata më e rëndë është në ishullin e Rodosit, ku vatra e madhe që u duk sikur u vu nën kontroll është rikativizuar me valën e re të të nxehtit të kësaj të martë, ku temperaturat kanë arritur 45 gradë Celsius. Flakët masive kanë djegur gati 1/3-ën e ishullit dhe kanë detyruar të evakuohen mbi 20 mijë banorë e turistë.

Evakuime masive po bëhen edhe në Korfuz, ku vatra është aq e madhe sa duket edhe nga Saranda, siç vihen në dukje në këtë video të publikuar nga e prestigjozja britanike “The Guardian”.

Në një mbledhje të jashtëzakonshme të qeverisë, kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis kërkoi marrjen urgjente të masave para fuqizimit të erërave që parashikohen këtë javë dhe që pritet të vështirësojnë situatën.

“Ditët në vazhdim, veçanërisht të enjten, do ta kemi shumë të vështirë. Mesdheu është shndërruar në një pikë të nxehtë të ndryshimeve klimatike, ndaj më lejoni ta them qartë, mbrojtja ndaj pasojave të kësaj situate nuk vjen me magji”.

Mitsotakis paralajmëroi ndëshkime të ashpra për zjarrvëniet. Për 7 ditë në gjithë Greqinë janë djegur në total mbi 340 mijë hektarë pyje.