Opozita në Shqipëri caktoi datën e protestës

Grupi i Rithemelimit do të thërrasë qytetarët në protestë ditën e hënë dhe të enjten. Vendimi është marrë në mbledhjen e sotme të Kryesisë, raporton A2. Bëhet e ditur, kreu Sali Berisha ka thirrur një mbledhje urgjente me krerët e Degëve të Tiranës për të diskutuar për protestat.

Ndërkohë, sjellim në vëmendje se ditën e hënë do të mblidhet Këshilli i Mandateve ku do të shqyrtohet kërkesa e SPAK për t’i hequr imunitetin Sali Berishës. Ndërsa e enjtja shënon edhe seancën e fundit në Kuvend për këtë sesion parlamentar.

Kujtojmë se në deklaratat e bëra së fundmi, Sali Berisha dhe mbështetësit e tij kanë theksuar se protestat nuk do të jenë më njëditore, por se do të zgjasin. Po ashtu, demokratët flasin për mosbindje civile derisa që plotësohen kërkesat e tyre.