Taravari shpalli bartësit e listës: Mexhiti në Zonën 1, Gashi në 2, Kasami në 6, ASh në të 5

Kandidati për president të koalicionit VLEN, Arben Taravari, ka zbuluar emrat e bartësve të listave të deputetëve që do të dalin nga ky koalicion. Siç njoftoi Taravari, bartës të listave nëpër qarqe do të jenë të gjithë kryetarët e partive politike, Lëvizja Besa, Alternativa dhe Lëvizja Demokratike. Në njësinë e 1 do të jetë Izet Mexhiti, në të dytën Afrim Gashi, ndërsa Biljal Kasami do të kryesojë listën në njësinë 6. Në njësinë pesë po bëhen anketa se kush do ta udhëheqë listën, por ky qark, siç tha Taravari, do t’i përkasë Aleancës për Shqiptarët, transmeton Portalb.mk.

“Bartës në zonën 1 është Izet Mexhiti, në zonën 2 është Afrim Gashi, bartës në zonën 6 është Bilall Kasami. Në zonën 5 po bëjmë sondazh, do të jetë nga Aleanca për Shqiptarët, besoj se për 3-4 ditë do t’ju informojmë”, tha Taravari.

“Taravari thotë se VLEN nuk e ka problem të bëjë lista, ndryshe nga qeveria që thotë se ka një atmosferë tjetër. Nuk ka atmosferë si në partitë në pushtet, e dini, ata janë dakord, nuk janë dakord, bëjnë koalicion, nuk bëjnë koalicion. Ne vendosëm. Pavarësisht emrave, ne po ecim përpara. Më 24 prill fitojmë dhe sërish më 8 maj”, tha Travari.

Komentet e Taravarit erdhën pasi BDI dhe Lëvizja Populli bashkuan duart për një koalicion, por ASh, krahu i Selës dhe Partia Demokratike Evropiane ende nuk e kanë bërë një gjë të tillë. Skender Rexhepi nga LP nuk di detaje se si po shkojnë këto bisedime.

“Sinqerisht, nuk e di si po shkojnë bisedat atje. Pasi të arrihet një marrëveshje për negociatat, ne do të ulemi së bashku dhe do ta diskutojmë këtë çështje, por nuk kam ndërmend të shqyrtoj se për çfarë bëhet fjalë. Për mua më e rëndësishmja ishte marrëveshja për platformën politike”, tha Rexhepi.

Siç ka bërë të ditur Taravari, çështja e koalicioneve është e qartë si para dhe pas zgjedhjeve. Ata ende mbajnë qëndrimin se pa vazhdimin e rrugës evropiane nuk ka koalicion në vend. Sipas Taravarit, përfaqësuesit e partive të VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së kanë shprehur publikisht mbështetjen e tyre për përfshirjen e vendit në BE.

Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet më 24 prill, ndërsa raundi i dytë më 8 maj, së bashku me zgjedhjet parlamentare. Fushata për zgjedhjet presidenciale do të fillojë më 4 prill dhe zgjat deri më 22 prill, kur edhe fillon heshtja që zgjat deri më 24 prill. Fushata për zgjedhjet parlamentare do të fillojë më 18 prill dhe do të zgjasë deri më 6 maj.