Suedia përshëndeti hapin historik të Turqisë për mbështetjen e pranimit të saj në NATO

Vendi nordik përqafoi më parë neutralitetin e kohës së luftës për më shumë se 200 vjet, por aplikoi për anëtarësim majin e kaluar si pjesë e përpjekjeve për të përmirësuar sigurinë dhe stabilitetin në Evropën veriore, pas pushtimit rus të Ukrainës.

Megjithatë, deri vonë të hënën në mbrëmje, Turqia kishte bllokuar aplikimin e Suedisë, raporton TV21.

Turqia argumentoi se Suedia po u jepte strehë militantëve kurdë dhe duhej të bënte më shumë për të goditur grupet rebele si Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të cilën ajo e konsideron një organizatë terroriste. BE dhe SHBA e kanë cilësuar gjithashtu PKK-në si një grup terrorist.

Ashtu si çdo nga 31 vendet anëtare të NATO-s, Turqia ka fuqinë të bllokojë vendet e reja që t’i bashkohen grupit.
Rezultati i bisedimeve të ashpra me presidentin Rexhep Tajip Erdogan po shihet si një fitore e madhe për kryeministrin e krahut të djathtë të Suedisë, Ulf Kristersson, shkruan BBC, përcjell portali rtv21.tv

Ndërsa aplikimi fillestar i Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n u bë nga paraardhësja socialdemokrate e Kristersson, Magdalena Andersson, ai e ka bërë sigurimin e anëtarësimit një prioritet kyç të politikës së jashtme që kur mori detyrën si lider suedez në tetor.

Ai i tha rrjetit televiziv publik suedez SVT se ai dhe ekipi i tij kishin “punuar shumë” për të adresuar shqetësimet e Turqisë rreth terrorizmit dhe se një marrëveshje ishte arritur pasi u lejuan të shfaqnin përpjekjet e tyre.

“Mendoj se kemi pasur një shans të prezantojmë dhe të tregojmë atë që kemi bërë për një kohë të gjatë dhe se po jep fryte gjithashtu”, tha ai. “Dhe unë mendoj se së bashku me mbështetjen e mirë nga puna e vendeve të tjera, në përgjithësi, ne e arritëm atë.”

Suedia prezantoi ligje më të ashpra kundër terrorizmit në qershor, duke e bërë të paligjshme dhënien e ndihmës financiare ose logjistike për grupet terroriste.

Në fund të javës së kaluar, ai legjislacion u vu në veprim për herë të parë, kur një gjykatë suedeze burgosi një burrë kurd për krime, duke përfshirë përpjekjen për të financuar terrorizmin, dhe i tha atij se do të dëbohej më pas.

Edhe Suedia ka rifilluar eksportet e armatosura në Turqi.

“Ne e kemi marrë seriozisht kërkesën e tyre shumë legjitime që çdo vend që hyn në aleancë të kontribuojë për sigurinë shtesë”, tha kryeministri për SVT.

Pasi u fotografua në Vilnius të hënën, Kristersson pranoi në radion publike suedeze se kishte shijuar një birrë të shpejtë festive “me gjithë bandën” në një sallë konferencash pas bisedimeve.
Kjo është gjithashtu një fitore e madhe për Turqinë.

Përveç adresimit të shqetësimeve të sigurisë së Ankarasë, Suedia ka premtuar në mënyrë aktive të mbështesë përpjekjet e Turqisë për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian dhe “të rritë bashkëpunimin ekonomik”.

I gjithë procesi i ka dhënë Presidentit Erdogan një platformë të madhe në skenën politike globale dhe mbeten shumë pyetje se çfarë lloj garancish mund të jenë dhënë pas dyerve të mbyllura.

Tani që Turqia i ka dhënë fund kundërshtimit të saj ndaj anëtarësimit të Suedisë në NATO, SHBA ka rënë dakord për bisedime të reja rreth blerjes së avionëve luftarakë F-16 nga Turqia.

Disa vëzhgues, duke përfshirë Wolfgang Hansson, një komentues për tabloidin më të madh suedez Aftonbladet, argumentojnë se Suedia është përdorur potencialisht si mjet pazaresh në një lojë shumë më të madhe që luhet nga lideri turk.

Mbështetja publike për aplikimin e Suedisë për NATO-n u rrit ndjeshëm pas pushtimit rus të Ukrainës dhe çështja ka mbetur e lartë në axhendën publike gjatë vitit të kaluar.