Shkup nëpërmjet Stambollit – Duke ecur për në Balikesir!

Njeriu të cilin Ministri i Punëve të Brendshme e theksoi si krijues kryesor, planifikues, koordinator dhe ekzekutor i drejtpërdrejtë i vrasjeve të tmerrshme të adoleshentes Vanja Gjorçevska nga Shkupi dhe 74 vjeçarit Pançe Zhezovski nga Velesi, është arrestuar nga policia turke teksa ecte në një nga autostradat pranë qytetit Balikesir. Kush dhe si e rriti “përbindëshin e lagjes sonë”, të dyshuarin kryesor për vrasjen e dyfishtë, kreun e partisë Desna, Ljupço Palevski – Palço? Ndaj Palevskit që nga viti 2000 janë ngritur një sërë akuzash penale dhe kundërvajtëse, por deri më tani nuk i ka munguar asnjë “qime koke”. Por, a e ngriti “përbindëshin” vetëm njëra parti – LSDM, siç pretendon opozita dhe të tjerat ndër vite mbetën “të pastra dhe të pandotura” nga krimi i këtij “krimineli”? Nuk është kështu. Të gjitha elitat politike, dhe jo vetëm ato politike, në 25-6 vitet e fundit kanë denoncuar “përbindëshin, monstrën, psikopatin”, që shpëtoi pa u ndëshkuar gjatë gjithë këtyre viteve. Me kalimin e viteve, Palevski humbi idealet e tij të majta dhe u end djathtas dhe hap pas hapi u bë më radikal, antiperëndimor dhe prorus. Ai qëndroi hapur kundër NATO-s, BE-së, mbrojti emrin e barrikadave të patriotizmit, nxiti dhe përhapi hapur propagandën ruse, raporton Vërtetmatësi.

I arratisuri nga drejtësia Ljupço Palevski – Palço ndoshta nuk e kishte menduar kurrë se 59-vjetorin e tij do ta kalonte në paraburgim në Balikesir, kryeqyteti i qarkut me të njëjtin emër në Turqinë perëndimore, i cili përballet me detin Marmara dhe Egje dhe ndodhet mes qyteteve të Izmirit dhe Bursës. Njeriu të cilin ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, e theksoi si krijues, planifikues, koordinator dhe ekzekutor i drejtpërdrejtë i vrasjeve të tmerrshme të 14-vjeçares Vanja Gjorçevska nga Shkupi dhe parukierit 74-vjeçar Pançe Zhezhovski nga Velesi,u arrestua nga policia turke, teksa ishte në këmbë duke ecur përgjatë një prej autostradave pranë qytetit të Balikesir. Palevski, i cili po ashtu kërkohej nga Interpoli me urdhër të lëshuar nga policia maqedonase, mori një taksi nga Balikesir për në Stamboll, por gjatë rrugës doli nga automjeti dhe vazhdoi të lëvizte drejt Balikesirit, me siguri duke menduar se do të mbulonte gjurmët e tij që të mos kapet.

Rrugës nga Shkupi për në Turqi, Palevski u nis nëpërmjet Beogradit, ku u dërgua nga avokati i tij, të cilit Palevski i tha se do të shkonte në kontroll mjekësor. Nga aty, një tjetër shofer, i cili aktualisht ndodhet në paraburgim dhe dyshohet se ka ndihmuar dhe nxitur krimin, e ka çuar përmes Bullgarisë në Turqi. Pas kësaj, siç njoftoi ministri Spasovski, në konferencën e jashtëzakonshme për media të 5 dhjetorit në orët e vona të mbrëmjes, Palevski është arrestuar në Balikesir.

Kjo është itinerari në të cilin ka udhëtuar Palevski, të cilin zyrtarisht ka njoftuar MPB-ja, por deri më tani nuk dihet se cili ka qenë destinacioni i tij përfundimtar, të paktën një informacion i tillë zyrtarisht nuk është bërë i ditur.

Ai është i dyshuari kryesor për vrasjen e dyfishtë dhe përveç tij dyshohen dhe ndalohen edhe katër persona të tjerë, mes tyre edhe babai i Vanjës, Aleksandar Gjorçevski, për të cilin prokuroria dyshon se ka dhënë informacione se ku dhe në çfarë momenti lëviz vajza e tij.

“Përbindëshat, banditët, kriminelët”

Nuk dihet motivi i dy vrasjeve dhe as nuk dihet nëse Ministria e Punëve të Brendshme e ka armën me të cilën janë kryer veprat. Për momentin bëhet e ditur vetëm se policia ka sekuestruar dy armë, por priten rezultatet e ekspertimit. Në prokurori nuk është dorëzuar as raporti i autopsisë, i cili duhet të tregojë se kur dhe si kanë vdekur vajza dhe Zhezhovski.

Sipas informacioneve fillestare të shpallura nga Ministria e Punëve të Brendshme më 4 dhjetor, të cilat mund të ndryshojnë gjatë hetimit, motivi është interesi vetjak, pra zhvatja e parave, por plani ka dështuar dhe kërkesa për zhvatje nuk është realizuar.

Në lidhje me dy rastet dyshohen pesë persona… Motivi është favorizimi, ku njëri prej personave në marrëveshje dhe në dijeni sipas konstatimeve fillestare të një familjari ka organizuar kryerjen e krimit, me qëllim zhvatje të parave nga nëna e të miturës, nga e cila do të përfitonin materialisht të gjithë të përfshirët, tha ministri Spasovski në konferencën e përbashkët për media me prokurorin publik të Shkupit Gavril Bubevski.

Edhe atëherë, Spasovski i përshkroi autorët si:

Një grup i organizuar kriminelësh, banditësh, monstrash, të cilët kërkonin të zhvatnin para për përfitime financiare, duke njohur familjen.

Por jo vetëm Spasovski dhe opinioni i gjerë i perceptojnë personat e dyshuar për vrasjen e dyfishtë si monstra, të tmerrshëm, jo njerëz…

Megjithatë, një pjesë e opinionit ekspert kritikoi ministrin se pikërisht me kualifikime të tilla të shprehura publikisht mund të dëmtonte procesin e ekstradimit. Profesori i së drejtës penale, Gordan Kalajjiev, tha se i dyshuari kryesor për vrasjen e Vanjës dhe Zhezhovskit mund të pretendojë lehtësisht se nuk mund të ketë gjykim të drejtë këtu për shkak të retorikës që po përhapet kundër tij në opinion, e shoqëruar me terma si p.sh. “monstër”, “psikopat”, “vrasje brutale”.

“Përbindëshi në lagjen tonë”

Po kush dhe si e ngriti “përbindëshin e lagjes sonë”, të dyshuarin kryesor për vrasjen e dyfishtë, kreun e Partisë “Desna”, Ljupço Palevski – Palço?

Ndaj Palevskit që nga viti 2000 janë ngritur një sërë akuzash penale dhe kundërvajtëse, por deri më tani ai nuk i ka munguar “as një qime floke”.

Ministria e Punëve të Brendshme më 4 dhjetor informoi se kundër Palevskit në të kaluarën janë ngritur së paku pesë kallëzime penale dhe disa kundërvajtje.

Në vitin 2019 është bërë kallëzim penal për përgjim dhe regjistrim të paautorizuar të bisedave, ndërsa gjatë vitit 2019 janë ngritur kallëzime kundërvajtëse për fyerje të punonjësit të policisë. Në vitin 2020 është bërë kallëzim penal për armëmbajtje pa leje ose lëndë shpërthyese dhe mosveprim sipas rregulloreve shëndetësore gjatë pandemisë.
Në vitin 2005 është bërë kallëzim penal për shpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar dhe raste të veçanta të falsifikim dokumenti, në vitin 2002 për kallëzim të rremë krimi dhe në vitin 2000 për evazion fiskal, njofton MPB.

Ngjarja tragjike nuk u kursye nga abuzimet politike. Partia më e madhe opozitare e konsideron Palçon “fëmijë” të LSDM-së dhe akuzon qeverinë se “krijoi një përbindësh, krijoi Frankenstein”, se “strukturat politike dhe policore të LSDM-së e mbrojtën dhe mbyllën sytë para sjelljes së Ljupço Palevski- Palços, sepse u levërdiste”.

Nëpërmjet podkasteve dhe emisioneve të tij në portalin e internetit, ai përhapi urrejtje dhe krijoi një atmosferë toksike. Autoritetet e inkurajuan të ofendojë, shpifë, kërcënojë, dhe kur Palevski u ndje mjaft i paprekshëm, iu drejtua reketimit, shantazhit dhe më në fund përfundoi me një vrasje të dyfishtë tragjike, thuhet në një nga njoftimet e VMRO-DPMNE-së (08.12.2023).

Mirëpo, vetëm një parti – LSDM, siç pretendon opozita, e ngriti “përbindëshin” dhe të tjerat ndër vite mbetën “të pastra dhe të pandotura” nga krimi i “kriminelit”?

Me sa duket, nuk është kështu. E gjitha elitat politike, dhe jo vetëm politike, në 25-6 vitet e fundit kanë denoncuar monstrën, përbindëshin, psikopatin”, që shpëtoi pa u ndëshkuar gjatë gjithë këtyre viteve.

Kur u shfaq Palço?

Publiku dëgjoi për të në fund të viteve ’90, kur ai u shfaq në qarqet e majta, pasi socialdemokratët humbën zgjedhjet në vitin 1998. Në një periudhë mjaft traumatike për ta – pas 8 vitesh pushtet dominues në të gjitha nivelet – si qendror ashtu edhe lokal, pasi socialdemokratët u gjendën në opozitë, duket se Palço u shfaq nga hiçi. U ngrit në lartësi, menaxhoi edhe organizatën e qytetit të Shkupit të LSDM-së.

Diku këtu përfshihet edhe në sferën mediatike. Në atë kohë, media nuk e kishte pushtuar ende hapësirën e internetit dhe mediat klasike, të shkruara dhe elektronike, në masë të madhe mbështetnin partinë e djathtë në atë kohë, e cila fitoi zgjedhjet parlamentare në fund të vitit 1998 dhe më pas në vitin 1999 fitoi postin presidencial në vend. Ishte një periudhë kur publiku kishte shpresa të mëdha se ndryshimi i qeverisë do të sillte progres, por kjo nuk ndodhi.

Më pas Palço krijoi të përjavshmen Start, tërësisht me orientim majtas dhe ishte një nga mediat e pakta me mendje opozitare që u shfaq në fund të viteve ’90 dhe fillimi i mijëvjeçarit të ri.

Dhe në këtë periudhë, paralelisht me karrierën e tij politike, ekspozimi mediatik e shtyn edhe në biznesin e ndërtimit. Ndërtesat e tij po ngrihesshin në vende tërheqëse në të gjithë “Debar Maalo”. Ai ndërtoi edhe objektin “Tiffany” që gjendet në fillim të lagjes “Partizanska” në Qendër. Ndërmarrja e tij ndërtimore “UPA Enterprise” ndërtoi edhe objektin ku ai jetonte dhe nga ku u rrëmbye vajza adoleshente Vanja. Ai e njihte mirë këtë pallat, ai vetë kishte një banesë aty dhe ambiente ndihmëse, dhe sipas listës së pronave, ende menaxhohen nga “Ndërmarrja UPA”.

“Fytyra e paprekshme”

Rrëfimet për krimet dhe marrëdhëniet e errëta të “fytyrës së lagjes “Debar maalo të qytetit”, por edhe për paprekshmërinë – pandëshkueshmërinë, si në kohën e LSDM-së, ashtu edhe në kohën e Vmro-së, ishin gjithnjë e më të zëshe.Kur në vitet e para të mijëvjeçari i ri, por gjërat Palevskit dhe LSDM-së u përkeqësuan, ai vazhdoi të funksionojë pa probleme, askush nuk e preku edhe kur erdhi qeveria e re e Vmrov-së në vitin 2006, e udhëhequr nga Nikolla Gruevski.

Ka teori të ndryshme, pse është kështu, pse në struktura të ndryshme politike ndër vite nuk u gjet asnjë “hero” që të merrej me “përbindëshin”. Pretendohet se Palço ka pasur mundësi të blejë me shumë para atë që nuk blihet me pak para… Por edhe se ka pas miq në polici dhe shërbimet e sigurisë, dyshohet se ka qenë i afërt me njerëz të inteligjencës, ka pasur grumbuj dosjesh për figura të rëndësishme nga elita politike dhe e biznesit nga të gjitha sferat. Thuhet se ai ishte i fiksuar pas dosjeve të shërbimeve sekrete dhe i përdorte ato për t`i mbajtur në duar dhe për të shantazhuar ata që tentonin t’i pengonin. E pra, në një mënyrë të tillë, ai gjoja arriti të ndërtojë pandërprerë perandorinë e tij.

Ish-kryeministri Ljupço Georgievski (1998-2002) dhe lider i VMRO-DPMNE-së (1990-2003), së fundi ka shprehur mendimin e tij në Facebook se si është krijuar “përbindëshi Palevski”, dhe me ironi thotë:

Meqenëse Ljupço Palevski-Palçon nuk e njeh askush në Maqedoni, duket se mbetem i vetmi që e njoh mirë dhe si të mos e njoh njeriun që bëri një gazetë speciale për mua,START, e cila zgjati sa mandati im ku prezantoheshin të gjitha dezinformatat dhe gënjeshtrat, e mos të flas për gjuhën e urrejtjes për mua dhe njerëzit e afërt.

Sikur nuk e njoh njeriun që si kryetar i LSDM-së për qytetin e Shkupit, në 15 shtatorin e famshëm, më mundi fatkeqësisht. I gjithë Shkupi pa tek ai shpëtimin nga diktatura ime.

Më tej, ai përmend me emër zyrtarë nga shërbimet e sigurisë nga radhët e LSDM-së, por edhe një person nga VMRO-DPMNE, përndryshe një pjesë e mirë e tyre tashmë janë të vdekur. Pa pretendon se Palevski ishte një mik personal i tyre dhe se ata e mbronin atë. Në fund ai përfundon:

Përfundimi i përgjithshëm është se sistemi i mosndëshkimit prodhoi një përbindësh, por problemi është se maqedonasit janë të dashuruar me atë sistem!?

Sistemi ka emrin “Shteti i thellë jugosllav” dhe dega e tij në Maqedoni.

Megjithatë, Georgievski nuk thotë nëse ai dhe qeveria e atëhershme kanë bërë diçka për t’i “këputur krahët”, nëse “përbindëshi” nuk mund të ndalohej plotësisht. Ose, ndoshta, gjatë asaj periudhe, qeveria e r e Georgievskit ishte e zënë me qëllime fitimprurëse, duke grumbulluar pasuri dhe nuk kishte kohë të merrej me Palevskin.

Të theksojmë gjithashtu se partia aktuale e Georgievskit, VMRO-PP, ka qenë pjesë e qeverisë vitet e fundit, me deputetë të saj në Kuvend dhe me kuadro të ekspozuar partiake në pozita në shkallën e dytë dhe të tretë. Pra, nuk është se ata nuk kishin asnjë mekanizëm për të luftuar të keqen.

Nga e majta në propagandist pro-rus

Me kalimin e viteve, Palevski diku gjatë rrugës i humbi idealet e tij të majta dhe u end në të djathtë dhe hap pas hapi arriti në atë më radikalin, antiperëndimor dhe prorus. Ai qëndroi hapur kundër NATO-s, BE-së, mbrojti emrin e barrikadave të patriotizmit, nxiti dhe përhapte hapur propagandën ruse. Në rrethinën e tij shiheshin figura politike margjinale si Filip Petrovski, Solza Gërçeva, Janko Baçev, Strasho Angelovski…

Ajo që i bashkon disa nga të arrestuarit dhe Palevskin, përveç dyshimeve për vrasjen e dyfishtë, është edhe partia politike Desna. Është një parti radikale e djathtë, slogani i së cilës, sipas postimeve në Facebook, thotë: “Nacionalizm i pastër, bashkëkohor maqedonas”.

“Desna” është regjistruar në Gjykatën Themelore Civile në dhjetor të vitit 2022, por zyrtarisht është regjistruar në Regjistrin Qendror më 5 janar të këtij viti, ndërsa kryetar i saj është Palevski. Më shumë për këtë mund të lexoni në tekstin nga Agjencia Meta.

Ministri i Punëve të Brendshme Spasovski tha se kjo parti duhet të çregjistrohet, sepse ishte fole kriminale. Kryeministri Dimitar Kovaçevski, nga ana tjetër, është i bindur se aktivitetet e Palevskit financohen nga agjencitë e huaja.

Por përkundër gjithë transformimeve dhe polemikave të tij, ende mbetet enigmë se si ai arriti deri në atë pikë që të përmendet si autor i dy vrasjeve brutale, të burrit nga Velesi – gjoja për një borxh prej 500 eurosh, dhe të vajzës adoleshente Vanja e cila u vra vetëm 2 orë e gjysmë pasi u rrëmbye, kur edhe e lidhën dhe e futën në një thes gjumi, pa kërkuar nga rrëmbyesit shpërblim.

Për Palevskin tashmë ka filluar procedura për ekstradim nga Turqia (më 6 dhjetor), ndërsa më 11 dhjetor Turqia zyrtarisht na ka njoftuar se kryeprokurori publik në Balikesir ka urdhëruar masën e paraburgimit ekstradues prej 40 ditësh.

Megjithatë, për momentin nuk mund të thuhet se sa do të zgjasë ekstradimi dhe nëse do të zvarritet, pasi procedura varet nga autoritetet gjyqësore turke.