Risitë dhe produktet e pritshme nga Apple në ngjarjen vjetor të debutimit të iPhone

Evenimenti tradicional i Shtatorit të Apple quajtur “Wonderlust” është pranë nesh. Katër modele të reja iPhone dhe disa orë inteligjente Apple Watch pritet të zënë skenën kur kompania të zbulojë produktet më të fundit, raporton PCW. Vëmendje do të marrë USB-C ndërsa Apple ndryshon portat e karikimit në përgjigje të rregullores së re Europiane. Edhe pse asgjë nuk është bërë publike, të paktën derisa Tim Cook të shfaqet në skenë, kemi mbledhur në këtë artikull disa prej informacioneve më të bujshme për ti paraprirë evenimentit të 12 Shtatorit.

iPhone 15 dhe iPhone 15 Pro

Pavarësisht produkteve të tjera që Tim Cook mund të prezantojë, një gjë është e garantuar: iPhone-t e rinj. Presim që krahas modeleve të segmentit të lartë iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max të shohim edhe variantet më buxhetore të tyre si iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus.

Një raportim i hershëm thoshte se Apple mund të ribrandojë modelin Pro Max në iPhone 15 Ultra këtë vit, megjithatë nuk është e qartë nëse vijon të jetë në planet e kompanisë.

Së pari ekranet me shumë gjasa do të qëndrojnë ashtu siç janë duke ruajtur madhësitë 6.1-inç për iPhone 15 dhe iPhone 15 Pro dhe 6.7-inç për iPhone 15 Pro Max dhe iPhone 15 Plus.

Pro Motion, brandimi i Apple për ekranet me frekuencë të lartë rifreskimi prej 120Hz, do të mbeten ekskluzivitet i modeleve të shtrenjta “Pro.”

Siç është përfolur prej shumë kohësh, kabllot Lightning do të dalin jashtë përdorimi. Pasi erdhën një dekadë më parë për të zëvendësuar kabllin e vjetër me 30 gjilpëra, autoritetet rregullatorë janë shtysa kryesore e largimit të Apple nga konektori Lightining.

Bashkimi Europian ka përcaktuar USB-C si konektorin universal që duhet të përdoret fillimisht nga pajisjet e vogla elektronike si telefonët dhe tabletët në Europë me qëllim të reduktimit të mbetjeve elektronike.

Analisti i mirënjohur i Apple Ming-Chi Kuo parashikon se vetëm modelet iPhone të segmentit të lartë do të shohin shpejtësi më të larta transferimi USB-C ku modelet Pro do të vinë me të paktën USB 3.2 dhe Thunderbolt 3. Ndërkaq modelet iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus do të përdorin standardin më të ngadaltë USB 2.0 po aq sa ofronte Lightning.

Ishulli Dinamik, prerja e ekranit që Apple e lançoi me iPhone 14 Pro dhe Pro Max pritet të aplikohet në katër modelet që do të prezantohen ditën e nesërme. Jo vetëm që maskon kamerën frontale dhe sensorin Face ID, por gjithashtu ndriçon kur ka njoftimet, përmban animacione dhe shkurtesa për drejtimin e makinës, kronometër apo muzikë.

Një përmirësim materiale mund të vijë në formën e titaniumi në vend të çelikut për iPhone 15 Pro dhe Pro Max sipas Mark Gurman të Bloomberg. Ai tha se titani do të përdoret edhe në modelet e segmentit të lartë të orëve inteligjente të Apple.

Korniza më të holla gjithashtu pritet të shoqërojnë seritë Pro të iPhone. Raportohet se Apple por zhvillon ekranet e iPhone 15 Pro dhe Pro Max me një proces të quajtur LIPO. Përdorur për herë të parë në prodhimin e serive Apple Watch 7, Gurman raportoi se teknologjia mund të reduktojë kornizën e ekranit në vetëm 1.5mm nga 2.2 mm që është aktualisht.

Seritë iPhone 15 Pro mund të vinë me një Buton Aksioni njëlloj si Apple Watch Ultra. Ky buton i përshtatshëm mund të zëvendësojë butonin e çaktivizimit të tingujve në cepin e majtë lartë për modelet Pro të iPhone. Përdorime të tjera të Butonit të Aksionit mund të jenë për lançimin e kamerës, aktivizimin e blicit, fokusit apo hapur opsione aksesibiliteti.

Së fund mbase përmirësime që tërheq më tepër vëmendje është ai i sistemit të kamerave, kryesisht për modelet e orientuar drejt fotografisë si iPhone 15 Pro dhe Pro Max. Një lente e re periskop do të jetë ekskluzivitet vetëm i iPhone 15 Pro Max dhe të përdoren një prizëm për të përthyer dritën kapur nga sensori dhe prodhuar një zmadhim optik 5x ose 6x pa pasur nevojë që të rritet trashësia e smartfonit.

Seritë iPhone 14 Pro mbështetin një zmadhim optik prej 3x. iPhone 15 Pro dhe Pro Max raportohet se do të vinë me çipin e ri 3-nanometër quajtur Apple A17 Bionic. Do të sillte një rritje performance të konsiderueshme ndërsa modelet më buxhetore si iPhone 15 dhe 15 Plus të vijojnë përdorimin e A16 Bionic që gjendet në iPhone 14 Pro.

Apple Watch Series 9 dhe Apple Watch Ultra

Ky mund të jetë viti i përditësimeve të vogla për Apple Watch. Ndryshimi madhor i harduerit në Apple Watch 9 do të jetë çipi S9 dhe është ndryshimi i parë i rëndësishëm i procesorit që prej 2020-ës.

Gurman i Bloomberg raportoi se S9 do të jetë i bazuar në çipin A15 që debutoi me iPhone 13. Detajet e plota të S9 nuk janë të njohur por spekulohet se do të zhvendoset nga procesori prodhues 7-nanometër në 5-nanometër apo edhe 4-nanometër. Kjo do të sillte rritje performance dhe jetëgjatësi më të lartë baterie.

Gurman thotë se modeli i këtij viti nuk do të ketë ndonjë ndryshim madhor dizajni apo funksionalitete të reja. Një ngjyrë e re pink apo Bluetooth 5.3 janë shtesa të mundshme. Megjithatë versioni i ardhshëm i sistemit operativ watchOS 10 është përditësim më i madh i softuerit në historinë e pajisjes dhe do të paraqitet si avancimi më i madh i Apple Watch në 2023.

Sa i përket Apple Watch Ultra, pritet që të pajiset me çipin e ri S9 dhe mundësisht një kasë prej titani.

AirPods

Kufjet e Apple janë produkti i radhës që do të shohë ndryshimin e portës së karikimit nga Lightining në USB-C. Kompania raportohet se do të prezantojë versione të reja të AirPods me kasa karikimi që përdorin USB-C.

Disa ndryshime të spekuluara për kufjet AirPods janë sensorë temperature, funksionalitete aksesibiliteti për njerëz me aftësi të kufizuara dhe potencialisht ulje e çmimit për modelin bazë. Megjithatë nuk presim që këto të bëhen publike ditën e Marte.

Softueri

Ditën e nesërme Apple do të zbulojë më shumë detaje rreth përditësimeve madhore si: iOS 17, iPadOS 17 dhe watchOS 10.

Apple i prezantoi sistemet operative në WWDC 2023 dhe versionet e tyre përfundimtare do të bëhen publike diku mes evenimentit dhe debutimit të iPhone 15. Ndërkaq sistemit operativ desktop macOS Sonoma do të mbërrijë në Tetor gjatë një evenimenti tjetër potencial që mund të sjellë iMac të rinj, MacBook Air dhe modelet 13-inç MacBook Pro me çipin M3.