Një drejtues radioje u kërkoi dëgjuesve të tij të vrisnin kryeministrin belg de Croo

Kryeministri belg Alexandre de Croo paraqiti ankesë kundër një drejtuesi të radios, i cili u bëri thirrje dëgjuesve të tij ta vrisnin, transmeton Portalb.mk.

“Gazetari u bëri thirrje dëgjuesve që ta bëjnë këtë, pavarësisht nga siguria rreth kryeministrit dhe përmendi sulmin ndaj kryeministrit sllovak Robert Fico”, tha zëdhënësi i De Cro, Barend Leits.

Fico u qëllua të mërkurën dhe është në një gjendje të qëndrueshme, por shumë të rëndë pasi iu nënshtrua një operacioni, thanë autoritetet sllovake. Një 71-vjeçar, i cili akuzohet për vrasje të mbetur në tentativë, ka qëlluar ndaj tij.

“Thirrja e dhunës është e dënueshme. Një ankesë është paraqitur në policinë në Waregem. Kryeministri vazhdon fushatën e tij për zgjedhjet federale të 9 qershorit”, tha Leites.

Radio Waregem1, e cila transmeton në provincën belge të Flanders Perëndimore, njoftoi se kishte pezulluar prezantuesin që bëri deklaratën e diskutueshme, për të cilën ai më vonë kërkoi falje.

“Për të gjithë ata që po mendojnë të qëllojnë Alexander de Croix, por nuk guxojnë për shkak të sigurisë që rrethon djalin: e shihni se është e mundur të qëlloni një kryeministër. Prandaj do t’ju them: vetëm vazhdo”, tha prezantuesi.