Moska 2024 demaskoi Moskën e vitit 2022 – Operacioni special u shndërrua në luftë

Të gjitha zhvillimet e marsit rreth dhe për Ukrainën, si dhe në vetë Rusinë, tregojnë pa mëdyshje një fakt – Moska nuk po përpiqet më të fshehë synimet e saj dhe qëllimin përfundimtar në lidhje me agresionin kundër Ukrainës që nisi në shkurt 2022. Duke e transformuar “mrekullisht” “operacionin e saj të posaçëm ushtarak” në një luftë, Moska pranon qëllimin e saj për të shkatërruar Ukrainën, siç është përcaktuar nga Kombet e Bashkuara. Këto deklarata të hapura të qëllimit, të cilat erdhën menjëherë pas mandatit të ri presidencial të Vladimir Putin, janë mbështetur nga narrativa të dezinformatave të shtuara për Perëndimin si bashkëpunëtor në luftën në Ukrainë dhe përpjekje të forta për t’ia atribuar organizimin e sulmit terrorist në Moskë, Kievit, shkruan Vërtetmatësi

Nga deti i ngjarjeve që u shpalosën në mars në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës, ndoshta më e rëndësishmja ishte prezentim nga Moska i narrativës së saj të mëparshme të rreme se trupat e saj në Ukrainë ishin të angazhuara në një “operacion të posaçëm ushtarak”, kështu që tani termi është transformuar në luftë. Ajo që ka mbetur konstante që mund të ndiqet përmes mediave në gjuhën maqedonase dhe rrjeteve sociale, është dezinformimi për arsyet pse po bëhet lufta, tani lufta – diçka që ishte e dukshme për të gjithë në botë, përveç për qytetarët e Rusisë dhe satelitët e saj.

Transformimi erdhi vetëm disa ditë pas zgjedhjeve presidenciale të Rusisë, në të cilat Vladimir Putin fitoi mandatin e tij të ri dhe fjalët u dhanë nga zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, i cili tha se Rusia ishte në gjendja ushtarake. Ndryshimi i terminologjisë nga “operacion special ushtarak” në “luftë” është bërë i ditur në një intervistë për të përjavshmen “Argumente dhe fakte”, njoftojnë mediat në gjuhën maqedonase.

“Jemi në gjendje lufte. Po, filloi si një operacion special ushtarak, por sapo u krijua kjo turmë atje, kur Perëndimi kolektiv u bë pjesëmarrës në anën e Ukrainës, u bë luftë për ne”, tha Peskov, përcjell DW në gjuhën maqedonase.

Kemi katër entitete të reja të Federatës dhe për ne gjëja më e rëndësishme është që njerëzit në ato entitete të jenë të sigurt, si dhe të çlirohen territoret e atyre subjekteve, të cilat aktualisht janë de fakto të pushtuara nga regjimi në Kiev, theksoi Peskov. Ai shtoi se Rusia nuk do të lejojë një shtet të kërcënojë praninë ruse në gadishullin e Krimesë, i cili gjithashtu është aneksuar.

Dojçe Vele kujton se propaganda shtetërore ruse, kryesisht presidenti Vladimir Putin, vazhdimisht fliste për një “operacion special”. Pavarësisht se ishte një luftë agresioni, u pretendua se nuk kishte asnjë sulm ndaj Ukrainës. Edhe përdorimi i fjalës luftë për konfliktin ushtarak në Ukrainë u ndalua nga autoritetet ruse, kujton Dojçe Vele.

Mesazhe dezinformuese të përforcuara se Perëndimi është në Ukrainë

Ditët para dhe pas zgjedhjeve presidenciale në Rusi u përdorën për të intensifikuar përsëritjen e deklaratave dhe mesazheve dezinformuese se Perëndimi është në Ukrainë dhe se Rusia është në luftë me Perëndimin dhe ukrainasit përdoren vetëm si element shfrytëzimi.

Elementi i parë që shërbeu për një fushatë kaq të intensifikuar ishte biseda e rrjedhur mes oficerëve të lartë të ushtrisë gjermane. Bisedat e regjistruara fshehurazi, të cilat u publikuan në kanalet ruse të Telegramit dhe në kanalin shtetëror të televizionit rus, ishin rasti për të thirrur propagandistin dhe skifterin më të madh rreth Putinit, ish-presidentin Dmitry Medvedev. 

 

Përpjekjet për të portretizuar bisedën e oficerëve të Bundeswehr-it si një lojë raketash dhe tankesh është një gënjeshtër keqdashëse. Gjermania po përgatitet për luftë me Rusinë, tha ai në kanalin e tij Telegram.

Vetëm një ditë më vonë, rrëfimi i Medvedev u konfirmua nga Kremlini zyrtar përmes një deklarate të zëdhënësit Dmitry Peskov:

Vetë videoja tregon Bundeswehr-in duke diskutuar në mënyrë specifike planet për të kryer sulme ajrore në territorin rus. Nuk ka nevojë për ndonjë interpretim ligjor. Këtu gjithçka është më se e qartë. Këtu duhet të zbulojmë nëse Bundeswehr-i e bën këtë me iniciativën e tij. Atëherë lind pyetja se sa është Bundeswehr-i nën kontroll dhe sa Scholz e ka nën kontroll situatën? Apo është pjesë e politikës së qeverisë gjermane? Të dy skenarët janë shumë të këqinj. Të dy përsëri theksojnë përfshirjen e drejtpërdrejtë të shteteve të Perëndimit kolektiv në konfliktin për Ukrainën, shtoi zëdhënësi, raportojnë mediat në gjuhën maqedonase.

Hetimi gjerman zbuloi se një nga oficerët iu bashkua takimit përmes një linje të pasiguruar nga Singapori, ku kishte një shfaqje ajrore në të cilën morën pjesë edhe Forcat Ajrore Gjermane dhe se kështu pamjet arritën në inteligjencën ruse. Përmbajtja e bisedës është në thelb një shqyrtim i mundësisë që Gjermania t’i japë Ukrainës sistemet raketore gjermane Taurus me rreze të gjatë veprimi dhe nëse ukrainasit mund t’i përdorin ato vetë ose nëse oficerët gjermanë do të jenë të nevojshëm për t’i operuar ato. Një objektiv i supozuar në Krime u diskutua gjithashtu dhe Moska i përdori të gjitha këto për të përhapur një narrativë dezinformuese se Berlini po përgatitej të sulmonte objektivat në territorin rus.

Një element i dytë që forcoi përshtypjen në publik për ta bërë më të besueshëm narrativën ruse se është në luftë me Perëndimin, ishte përsëritja e deklaratës së diskutueshme të presidentit francez Emmanuel Macron për nevojën e mundshme të dërgimit të trupave në territorin e Ukrainës. Duke rihapur mundësinë që një ditë Evropa të dërgojë trupa në Ukrainë, Macron nënvizoi se tani nuk është ai moment, raportojnë mediat në gjuhën maqedonase. 

Sot nuk jemi në këtë situatë, por të gjitha këto opsione janë të mundshme, shkruan Dojçe Vele në gjuhën maqedonase për deklaratën e Macron, i cili vlerësoi se “në këtë luftë kërcënohet siguria e Evropës”. 

Rusia përdori gjithashtu thirrjen për paqe të Papës si rast.

Deklarata e Papa Françeskut në një intervistë, se Ukraina duhet të ketë guximin të përdorë një flamur të bardhë në luftën me Rusinë për të shpëtuar mijëra jetë, shkaktoi kritika të ashpra nga Ukraina, por edhe një dozë të re të propagandës ruse për përfshirjen e Perëndimit në luftë.

Edhe pse zyra e Papës u përpoq të interpretonte se ai nuk e thirri Ukrainën për t’u dorëzuar, por për të negociuar një armëpushim dhe se flamuri i bardhë ishte vetëm një metaforë, Ukraina u përgjigj përmes kreut të diplomacisë Dmytro Kuleba, sipas të cilit Ukraina nuk do të kapitullojë kurrë. Ai i kërkoi Vatikanit të mbështesë Ukrainën dhe të mos bëjë gabime si në Luftën e Dytë Botërore kur nuk bëri asgjë kundër tiranisë naziste.

Por më e rëndësishmja, Moska nuk priti asnjë moment për të shtrembëruar deklaratën e Papës dhe për ta përdorur atë për të ushqyer narrativën e saj dezinformuese për Perëndimin. Kështu ka bërë të ditur zëdhënësja e MPJ-së ruse, Maria Zakharova.

Siç e shoh unë, Papa po i kërkon Perëndimit të lërë mënjanë ambiciet e tij dhe të pranojë se është gabim, citon ANSA të ketë thënë Zakharova“Sa i përket Rusisë, ne kurrë nuk i kemi bllokuar negociatat”Në të njëjtën kohë, Zakharova shtoi se situata në Ukrainë është “pa rrugëdalje”, deklarata e zëdhënëses raportohet nga disa media në gjuhën maqedonase.

Përpjekje të dhunshme nga Moska për të lidhur Kievin me sulmin në Moskë

Akti i tmerrshëm i terrorizmit në sallën e koncerteve Crocus City Hall të Moskës, i cili vrau afër 150 civilë (megjithëse numri është ende i paracaktuar), tregoi gjithashtu tendencën e Rusisë për të lidhur Ukrainën në çfarëdo mënyre me sulmin.

Këto përpjekje filluan të nesërmen, vetëm dhjetë orë pas sulmit. Pasi gjatë natës dhe të nesërmen (22.03.2024) u arrestuan 11 persona që dyshohet se ishin të përfshirë në sulmin, u bë e ditur zyrtarisht se katër nga të arrestuarit që ishin autorë të drejtpërdrejtë janë përgjuar në afërsi të kufirit ukrainas transmetohet nga mediat në gjuhën maqedonase. Kështu tha presidenti rus Putin në fjalimin e tij për publikun më 23 mars, një ditë pas sulmit, kur tha se terroristët u nisën për në Ukrainë, ku i priste një korridor sigurie.

Ky pretendim u hodh poshtë menjëherë nga autoritetet ukrainase të sigurisë, ashtu sikurse menjëherë pas vetë aktit terrorist, Ukraina njoftoi se nuk kishte asnjë lidhje me të, por disa nga mediat opozitare ruse e kanë vlerësuar tashmë këtë zhvillim si fillimin e garës për të fajësuar Ukrainën.

Më herët, Shtetet e Bashkuara konfirmuan se Rusia ishte paralajmëruar për një sulm të mundshëm terrorist në vendet ku mblidhen një numër i madh njerëzish, por presidenti rus i quajti paralajmërime të tilla “provokative”, raportuan mediat, duke iu referuar agjencisë ruse TASS më 19 mars. Por grupi i medias propagandistike ruse Sputnik, përmes edicionit të tij indian, pohoi se ishte gjithnjë e më e qartë se SHBA-ja i dha këtë paralajmërim Rusisë që të mos e mbronte atë, por më tepër si një mënyrë për të larguar fajin nga Ukraina, e cila ishte e përfshirë në sulm. Ai pretendon se paralajmërimi amerikan ishte i përgjithshëm, për të mbrojtur burimin, kështu që mund të mos ishte marrë shumë më seriozisht.

Tashmë në këtë fazë, dy ose tre ditë pas sulmit, për disa media në Perëndim bëhet e qartë se Putinit nuk i pëlqen një version në të cilin Ukraina nuk do të përfshihej, të paktën pjesërisht në terrorizëm, prandaj përfundimi i disa e analistëve të mediave botërore, pjesërisht politikanëve, se Rusia dëshiron të përdorë sulmin si një akt që do të mundësojë politika më radikale në agresionin ushtarak kundër Ukrainës. Në fund të fundit, presidenti ukrainas Zelensky tha menjëherë pas sulmit dhe ai e përsëriti atë tre ditë pas sulmit.

Një nga mediat në gjuhën maqedonase, në një tekst që sublimon njohuritë e publikuar në mediat botërore, shkruan se terroristët janë përqëndruar në një fshat që është shumë më afër kufirit me Bjellorusinë sesa me Ukrainën, si kundërvënie ndaj pretendimeve ruse pa prova.

Faji i Ukrainës është pa dyshim në deklaratat ruse 

Edhe pse nën presionin e provave dërrmuese të ISIS-K që merrte përgjegjësinë, planifikonte dhe përgjonte sulmet edhe para se të ndodhnin, Putin bëri një deklaratë se ata e dinin “se krimi ishte kryer nga islamistët radikalë”, por ai nuk hoqi dorë nga lidhja e tyre me Ukrainën duke pretenduar pa prova se ata ishin drejtuar atje. Një ditë më vonë, zyrtarë nga rrethi i Putinit thanë se Ukraina qëndronte pas sulmit. Një gjë të tillë e pretenduan sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev dhe shefi i shërbimit të brendshëm të sigurisë FSB, Aleksandar Bortnikov, raportojnë mediat në gjuhën maqedonase. Përderisa për Patrushevin padyshim që pas sulmit qëndronte Ukraina, për Bortnikovin është një përfundim i përgjithshëm në të cilin nuk ka dyshim, por që ende duhet të zbulojnë më saktë se kush e urdhëroi konkretisht sulmin.

Për ta përmbyllur këtë garanci, e cila duhet të vendoset në opinionin vendor dhe atë ndërkombëtar, foli zëdhënësja e MPJ-së ruse, Maria Zakharova.

Ajo fillimisht i drejtoi një pyetje Shtëpisë së Bardhë: “A jeni i sigurt se është Shteti Islamik. Ndoshta duhet të mendoni sërish”, duke shtuar se këtë tezë po e përhapin vetëm për të mbrojtur “të mbrojturit e tyre” në Kiev. Më pas, në një konferencë tjetër me gazetarë, siç raportojnë mediat në gjuhën maqedonase, ajo ka sqaruar se Shteti Islamik nuk ka kapacitet për të kryer një sulm të tillë. Dhe për pretendimet e Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar, ai tha:

Për të zbutur dyshimet e Perëndimit kolektiv, atyre iu desh urgjentisht të mendonin diçka, ndaj iu drejtuan ISIS-it. Ata nxorrën një nga mëngët e tyre, fjalë për fjalë pak orë pas sulmit terrorist, mediat anglo-saksone filluan të përhapin pikërisht ato versione.

Lajmi i fundit në fund të marsit ishte fillimisht se terroristët ishin paguar nga nacionalistët ukrainas, e ndjekur nga një akuzë zyrtare se Ukraina qëndronte pas sulmit. Në të njëjtën kohë, Moska kërkon nga Kievi zyrtar dorëzimin e të gjithë personave të identifikuar të përfshirë në sulmin në Sallën Crocus, si dhe akte të tjera terroriste nga viti 2022 e deri më tani, duke përfshirë kreun e shërbimit të sigurisë ukrainase SBU, Vasyl Malyuk. Përgjigja ishte se është një kërkesë “cinike” e një vendi që kryen akte terrorizmi.

Ka disa teza të bazuara në analiza dhe kërkime, se përse shteti rus dëshiron të përfshijë Ukrainën në sulmin terrorist me çdo kusht. Ato variojnë nga zbutja e përshtypjes në publikun vendas se Putini nuk mund të sigurojë sigurinë që premtoi vetëm një javë më parë në zgjedhje, pastaj duke përmendur mbingarkesën e madhe të strukturave ruse të sigurisë anti-terroriste dhe çështje të tjera që janë me interes për Kremlinin, (grupet opozitare si ai i të ndjerit Navalny, grupet LGBT, etj.), për nevojën për të shmangur masat e intensifikuara për hyrjen në territorin rus të personave nga ish-republikat sovjetike që janë myslimanë dhe që përbëjnë një pjesë të mirë të fuqisë punëtore në Rusi.

Por gjithashtu nuk përjashtohet që akuza kundër Ukrainës të jetë vetëm një pretekst për një ofensivë ushtarake të intensifikuar në një kohë kur Ukraina po përballet me mungesë municionesh dhe sistemesh moderne kundërajrore, pas së cilës të paktën Kharkiv do të kapej dhe aneksohej në territoret e reja ruse në të cilat tani për tani bëjnë pjesë të paktën 25 për qind e territorit të shtetit të Ukrainës. Kjo mundësi u konfirmua së fundi për median e pavarur ruse Meduza nga njerëz të afërt me administratën presidenciale në Moskë dhe presidenti ukrainas Zelensky paralajmëroi pak ditë më parë se ofensiva ruse është planifikuar për maj-qershor dhe se forcat e sigurisë të Ukrainës nuk janë gati për ta ndaluar atë. Një pretekst dhe motiv të tillë e konfirmojnë edhe disa nga analistë vendas, përkatësisht gjenerali Metodi Haxhi Janev. 

Rrjetet sociale dominoheshin nga grupet anti vaksinave dhe dezinformatat për Ukrainën

Monitorimi i dezinformatave në mediat sociale tregoi se dezinformatat anti vaksinave mbizotëruan në mars, siç mund të shihet nga një vështrim i shpejtë në rubrikën e Kontrollit të Fakteve të Vërtetmatësit. Por aktivitetet e intensifikuara rreth Ukrainës dhe sasia e madhe e dezinformatave ruse nuk kaluan pa u vënë re nga përdoruesit e Facebook që përdorin gjuhën maqedonase. Kështu, ndërsa deklarata e Macron ishte aktuale, Vërtetmatësi shqyrtoi tre postime të tilla, një prej të cilave pretendonte se ishte satanistndërsa një tjetër pretendonte se kishte probleme gjinore dhe në të tretën shfaqet si homoseksual dhe gjoja bën dashuri me Zelenskin. Në fillim të muajit u shqyrtua pretendimi i vjetër i propagandës ruse për ekzistencën e laboratorëve biologjikë në territorin e Ukrainës dhe u vunë re dezinformata për sulmin terrorist në Moskë.