Miliarderja vietnameze është dënuar me vdekje për mashtrim bankar

Një grua vietnameze e pasurive të patundshme është dënuar me vdekje në gjyqin më të madh të mashtrimit në historinë e vendit. Truong Mai Lan u dënua sot në një gjykatë në Ho Chi Minh pasi u shpall fajtor për përvetësim, ryshfet dhe shkelje të rregullave bankare, transmeton Portalb.mk.

Shefja 67-vjeçare e kompanisë Van Thinh Phat (VTP) u akuzua për mashtrim me vlerë 12 miliardë dollarë. Lan dhe bashkëpunëtorët e saj akuzohen gjithashtu për kontrollin e paligjshëm të Bankës Tregtare të Aksioneve Sai Gon, nxjerrjen e fondeve përmes mijëra kompanive guaskë dhe ryshfet zyrtarëve qeveritarë.

Arrestimi i 67-vjeçares ishte një nga më të famshmit në luftën kundër korrupsionit në Vietnam. Qindra zyrtarë të lartë qeveritarë dhe drejtues biznesi janë përballur me ndjekje penale ose janë detyruar të japin dorëheqjen si rezultat i goditjes kundër korrupsionit.

Lan do të apelojë vendimin, tha një anëtar i familjes së saj për agjencinë e lajmeve Reuters. Rastësisht, VTP ishte ndër kompanitë më të pasura të pasurive të paluajtshme në Vietnam, me projekte që përfshinin ndërtesa luksoze rezidenciale, zyra, hotele dhe qendra tregtare.