Kim Jong Un takoi Putinin derisa Pheniani lëshonte raketa: E përkrahim Rusinë për veprimet në Ukrainë

Bisedimet midis presidentit rus Vladimir Putin dhe liderit të Koresë së Veriut Kim Jong Un filluan sot në Kozmodromin Vostochny, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass, transmeton Portalb.mk.

Kim u zotua për “mbështetje të pakushtëzuar” për veprimet ushtarake ruse në Ukrainë.

“Rusia po bën një luftë të shenjtë për të mbrojtur sovranitetin e saj, interesat e sigurisë dhe drejtësinë kundër hegjemonistëve dhe ne gjithmonë kemi shprehur mbështetjen tonë të plotë dhe të pakushtëzuar për veprimet e ndërmarra nga qeveria ruse. Dhe shfrytëzoj rastin për të konfirmuar se ne do të qëndrojmë gjithmonë
me Rusinë në frontin antiimperialist”, tha udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Bisedimet, të cilat përfshinin delegacionet e tyre përkatëse, filluan menjëherë pasi Putin dhe Kim vizituan disa objekte në portin kozmik, duke përfshirë dy platforma lançimi.

Udhëheqësit u takuan në një strukturë të largët të lëshimit të raketave siberiane në një samit që tregon se interesat e dy liderëve po përputhen pavarësisht nga konfrontimet e tyre të veçanta dhe intensive me Shtetet e Bashkuara.

Të dy udhëheqësit filluan takimin e tyre me një turn në objektin e lëshimit të raketave hapësinore Soyuz-2.

Takimi i Kimit me Putinin erdhi disa orë pasi Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa balistike në det, duke vazhduar testet e armëve të Koresë së Veriut që nga fillimi i vitit 2022.