Filloi gara në Shtëpinë e Bardhë, Trumpi fitoi bindshëm në zgjedhjet e para partiake në Ajova

Donald Trump ka arritur fitore bindëse në zgjedhjet e para paraprake në Shtetet e Bashkuara, në të cilat republikanët do të zgjedhin kandidatin e tyre për zgjedhjet presidenciale të këtij viti. Trump, i cili po lufton për nominimin e tretë radhazi, fitoi 51.1% të votave në Iowa, ku filloi zyrtarisht gara për Shtëpinë e Bardhë, shkruan Reuters, transmeton Portalb.mk.

Grupet parlamentare të Iowa-s nuk zbuluan se kush mund të ishte sfiduesi i tij kryesor, pasi Guvernatori i Floridës, i vendit të dytë, Ron DeSantis fitoi 21.2% dhe ish-ambasadorja në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, 19% të votave. Pasi përfundoi në vendin e katërt zhgënjyes, biznesmeni Vivek Ramaswamy njoftoi tërheqjen e tij nga gara dhe tha se po mbështeste Trump.

“Faleminderit Iowa, ju dua të gjithëve!”, ka shkruar Trump në rrjetin e tij social pasi ka arritur fitoren më bindëse në historinë e zgjedhjeve paraprake në këtë shtet federal.

Pas fitores së tij në Iowa, ai kujtoi se çfarë do të bënte në mandatin e tij të dytë si president, i cili përfshinte një zgjidhje të shpejtë për luftërat në Ukrainë dhe Gaza.

“Ne do të mbyllim kufirin, sepse aktualisht kemi një pushtim. Ne do të kemi një nivel dëbimesh që nuk janë parë për një kohë të gjatë”, tha Trump.

Performanca e Trump nënvizon popullaritetin e tij në mesin e republikanëve, pavarësisht dy shkarkimeve të Kongresit dhe 91 padive penale.