Dita e dytë e Samitit të NATO-s, në fokus Kina, Koreja e Veriut dhe Rusia

Në ditën e dytë të Samitit të NATO-s, Joe Biden ka planifikuar të organizojë një banket ku marrin pjesë liderë nga vendet anëtare të NATO-s, dhe katër shtetet e saj partnere Indo-Paqësorit, Koreja e Jugut, Japonia, Australia dhe Zelanda e Re, si dhe do të mbajnë një samit të zgjeruar të enjten, trasmeton Portalb.mk.

Gjatë samitit të zgjeruar, liderët pritet të diskutojnë mbështetjen e Kinës për ministrinë ruse të mbrojtjes dhe të ngrenë shqetësime për rritjen e bashkëpunimit ushtarak midis Koresë së Veriut dhe Rusisë.

Udhëheqësit nga NATO dhe Ukraina pritet gjithashtu të mbajnë bisedime të veçanta, përpara se Biden dhe Stoltenberg të mbajnë secili një konferencë shtypi për të njoftuar rezultatet nga forumi treditor me prioritet të vendosur në rigjallërimin e mbështetjes ndërkombëtare për Ukrainën e shkatërruar nga lufta.

Samiti i Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) 2024, që shënon 75 vjetorin e tij, është hapur të martën në Uashington.

Ndërsa forumi tre-ditor filloi me një tryezë të rrumbullakët për çështjet e grave, paqen dhe sigurinë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg dhe Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken mbajtën secili një fjalim kryesor, të ndjekur nga Presidenti i SHBA Joe Biden duke folur në një ceremoni të 75-vjetorit.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Hristijan Mickoski në Uashington, së bashku me kryetarët e Qeverisë së Republikës së Shqipërisë Edi Rama dhe Republikës së Malit të Zi Milojko Spajiq zhvilloi një takim me senatorin Jean Shajin dhe senatorin Tom Tillis dhe anëtarët e grupit të vëzhgimit të Senatit për NATO-n.

Në takim, kryeministri Mickoski theksoi se rajoni i Ballkanit kaloi një periudhë të vështirë sfidash dhe ndryshimesh që treguan se bashkëpunimi, zhvillimi i përshpejtuar dhe investimi në miqësitë e qytetarëve vetëm sa u sjell atyre një jetë më të mirë.

Ai theksoi se bllokadat, frenimet dhe pengesat duhet të jenë një relike e një kohe të shkuar nga e cila rajoni duhet të mësojë se si të ngecë në mosmarrëveshje të paarsyeshme dhe të krijojë stereotipe dhe përçarje mes qytetarëve.

“Është e mirëseardhur çdo iniciativë që është për bashkëpunim më të madh në rajon dhe që mund të sjellë jetë më të mirë”, tha Mickoski, i cili shtoi se nevojitet një fillim i ri dhe një gjeneratë e politikanëve të gatshëm për një dialog të arsyeshëm të bazuar në fakte.

E ardhmja e rajonit është bashkëpunimi ekonomik dhe investimet për qytetarë më të lumtur, si dhe lufta absolute kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, që paraqet kërcënimin më të madh për progresin. Qeveria maqedonase është e përkushtuar për një ekonomi të zhvilluar dhe vendosjen e shtetit të së drejtës, theksoi kryeministri Mickoski.

Delegacion i Qeverisë së RMV-së kryesohet nga kryeministri Hristijan Mickoski, në përbërje të të cilit janë ministri i Mbrojtjes Vllado Misajlovski, ministri i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë Timço Mucunski, si dhe ai i Punëve të Brendshme Pançe Toshkovski, marrin pjesë në Samitin e NATO-s dhe do të zhvillojnë takime të shumta dypalëshe me liderë të lartë amerikanë dhe ndërkombëtarë.

Lidhur me ditën e djeshme të Samitit, Sekretari i Përgjithshëm  i NATO-s, tha se “nuk ka opsione pa kosto me një Rusi agresive si fqinj; nuk ka opsione pa rrezik në një luftë”, duke shtuar se kostoja më e madhe dhe rreziku më i madh do të jetë nëse Rusia fiton në Ukrainë, pasi kjo do të trimëronte Presidentin Putin, por edhe liderë të tjerë autoritarë në Iran, Korenë e Veriut dhe Kinë.

“Koha për të qëndruar për liri dhe demokraci është tani”, tha ai.

Stoltenberg përfundoi duke thënë se Aleanca do të vazhdojë të përballet me pyetje të vështira në të ardhmen, por se “ne jemi më të fortë dhe më të sigurt së bashku, në NATO”.

Në fund të ngjarjes, Presidenti Biden i dhuroi Stoltenbergut Medaljen Presidenciale të Lirisë, nderi më i lartë civil i Shteteve të Bashkuara, në njohje të dekadës së shërbimit të tij në krye të Aleancës.

Më herët gjatë ditës, Sekretari i Përgjithshëm u takua me Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken. Ata diskutuan vendimet që do të merren në Samit për të “forcuar Aleancën tonë për të ardhmen”, duke përfshirë parandalimin dhe mbrojtjen, mbështetjen për Ukrainën dhe forcimin e partneritetit të NATO-s në Indo-Paqësor.

Sekretari i Përgjithshëm mori pjesë gjithashtu në Forumin e parë të Samitit të NATO-s për Industrinë e Mbrojtjes, të organizuar nga Oda e Tregtisë e SHBA. Ai foli me përfaqësuesit e industrisë, ministrat e mbrojtjes aleate dhe të tjerë rreth premtimit të ri të NATO-s për industrinë e mbrojtjes që synon ndërtimin e një bashkëpunimi më të madh industrial të mbrojtjes transatlantike dhe përshëndeti që “vetëm sot, (agjencia e prokurimit të NATO-s) NSPA nënshkroi një kontratë të re shumëkombëshe për raketat Stinger me vlerë pothuajse 700 milionë dollarë”.