Browsing Tag

Samiti i NATO

75 vjetori i themelimit: Si i ka punët NATO?

75 qirinj në tortën e ditëlindjes së NATO-s. Ajo është aleanca më e vjetër dhe e vetme ushtarake e përbërë nga shtete demokratike në botë. Ajo është gjithmonë tërheqëse. Aleanca filloi në vitin 1949 me 12 anëtarë. Sot janë anëtarësuar edhe…
Lexo më shumë

Zelensky: Ftesa për NATO do të ishte ideale

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e cilësoi si “hap të rëndësishëm” thjeshtëzimin e procesit të anëtarësimit të Ukrainës në NATO, transmeton Radio Evropa e Lirë. Ftesa për anëtarësim “do të ishte ideale”, tha ai, por shtoi se,…
Lexo më shumë