Aleanca për Shqiptarët në udhëkryq: Në Kumanovë sonte ose në Shkup të shtunën

Çfarë do të mbahet sonte në Kumanovë, vetëm takim konsultativ apo konfirmim formal nga kuvendi i partisë për mbështetjen e Arben Taravarit në përkushtimin e tij udhëheqës të Aleancës për Shqiptarët për t’iu bashkuar opozitës, Lidhja e Evropiane për Ndryshim?, transmeton Portalb.mk.

“Në Kumanovë do të mbaj takim konsultativ me delegatët e Kuvendit të partisë”, tha Taravari për MIA.

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe, i cili mbështeti Taravarin në vendimin për ecurinë elektorale të ASh-së me partitë opozitare, në një intervistë për gazetën “Lajm” ka deklaruar se në Kumanovë duhet të konfirmohet mbështetja politike për kryetarin aktual Arben Taravari. Sipas deputetit, mbi 80 nënshkrimet e mbledhura nga delegatët e kuvendit të partisë nuk kanë qenë vetëm për thirrjen e Kuvendit, por edhe për thirrjen e Tavarit për përfshirjen e partisë në bllokun opozitar.

Ai beson se shumica e delegatëve do të jenë prezent në Kumanovë, që do të thotë se nuk do të ketë as kuorum në mbledhjen e asamblesë partiake të Aleancës të caktuar për të shtunën në Shkup, në të cilën u paralajmërua se Taravari do të mbajë përgjegjësi.

Mbledhje dhe takim

Nga ana tjetër, kundërshtarët e Taravarit informojnë opinionin se ajo që do të mbahet sonte në Kumanovë nuk është mbledhje partiake. Për të parandaluar dezinformatat, dje në faqen zyrtare të partisë në Facebook është publikuar një sqarim për anëtarësinë partiake dhe mediat.

“Përgjatë ditës së djeshme një pjesë e kuvendarëve kanë marrë porosi për TUBIM në qytetin e Kumanovës dhe më pas për TAKIM me z.Taravarin. Ajo që duam t’ju bëjmë me dije është që askush nuk duhet të bëhet pre e dezinformatave se mbahet Kuvendi i Partisë, sepse siç do të konkludoni vet edhe nga ftesa, bëhet fjalë për tubim dhe takim. Kuvendi i Partisë konform statutit të partisë është caktuar për të shtunën në resort Bushi ora 13.00”, thuhet në profilin zyrtar të partisë në Facebook.

Në axhendën e kreut të partisë Taravari, e shtuna (10 shkurt) është rezervuar për një tjetër aktivitet. Përveç tubimit të sotshëm në Kumanovë, Taravari në profilin e tij në Facebook ka paralajmëruar edhe një tubim në Gostivar për të shtunën, e tri ditë më vonë në Tetovë.

“Të takohemi dhe të themi faleminderit dhe…ndryshimi ka filluar”, ka thënë Taravari në postim.

E vështirë të kesh pozicion të dyfishtë

Ndryshimi filloi edhe te kuadrot e ASh-së në nivelet e pushtetit ekzekutiv. Pas shkarkimit të 6 shkurtit të dy drejtorëve që mbështesin Taravarin, Aleanca për Shqiptarët njoftoi se ka vendosur të propozojë kandidatë të rinj për ministra të Shëndetësisë dhe Shoqërisë Informative dhe Administratës në vendin e Fatmir Mexhitit dhe Azir Aliut, të cilët mbetën ministra edhe në qeverinë teknike, dhe i dhanë mbështetje Taravarit.

Për ministër të Shëndetësisë u propozua Ilir Demiri, drejtor aktual i Spitalit Klinik në Tetovë, ndërsa për Ministër të Shoqërisë Informatike dhe Administratës Naim Bajrami, magjistër i Shkencave Politike

Sipas ekspertëve juridikë, kryeministri Xhaferi do të gjendet në pozitë të vështirë, duke qenë se në një situatë të përçarjes së brendshme në partinë partnere të koalicionit në Qeveri, do të duhet të “vlerësojë” nëse kërkesa për largimin e dy ministra janë pranuar nga një përfaqësues i autorizuar i partisë.

“Nëse një parti që është anëtare e Qeverisë kërkon që anëtarët e saj në Qeveri të zëvendësohen me të tjerë, natyrisht që ata në Kuvend do ta propozojnë atë”, tha kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski në pyetje gazetarësh.

“Kjo ka ndodhur edhe nga partitë e tjera që kanë pasur përfaqësuesit e tyre në qeveri dhe më pas kanë propozuar përfaqësues të tjerë në qeveri. Kjo megjithatë ësht kërkesë e vetë partive politike”, tha Kovaçevski.

Zëvendëskryeministri i parë në qeverinë teknike, Bojan Mariçiq, beson se kryeministri i qeverisë teknike, Talat Xhaferi, do të veprojë sipas indikacioneve politike.

“Çështja e propozimit dhe shkarkimit të anëtarëve të Qeverisë është në kompetencë të kryeministrit, përkatësisht të mandatarit. Mandatari Talat Xhaferi propozoi përbërjen e Qeverisë, Kuvendi e mbështeti dhe që atëherë jemi anëtarë të Qeverisë me kryeministrin Xhaferi. Do të shohim lidhur me atë çfarë ka ardhur nga Aleanca. “Unë supozoj se kryeministri i qeverisë teknike Xhaferi do të veprojë sipas indikacioneve politike”, tha Mariçiq.

Ai theksoi se “Aleanca për Shqiptarët është një partner i rëndësishëm në Qeveri dhe mendimet dhe propozimet e tyre duhet të dëgjohen”.

“Nëse Aleanca ka hyrë në qeverinë teknike sepse ka qenë pjesë e shumicës dhe ka mbajtur të njëjtat mandate, atëherë presim që të bëhet kështu. Nëse Aleanca apo një pjesë e Aleancës ka ndërruar mendje, kjo varet nga vendimet e brendshme partiake, do të duhet edhe të deklarohen. Është shumë e vështirë të mbash një pozicion të dyfishtë në të njëjtën kohë”, tha zëvendëskryeministri i parë.

Kujtojmë se përplasjet brenda partisë nisën kur kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, vendosi që të shkojë në zgjedhjet parlamentare me opozitën shqiptare, Lidhjen Evropiane për Ndryshim. Nga ana tjetër kryetari i Kuvendit të ASH-së, Ziadin Sela i ka drejtuar akuza të rënda Taravarit, duke thënë se ai po mundohet që të përçajë partinë dhe se, në dy muajt e fundit nuk i ka thirrur organet e larta partiake, si dhe ka shtuar se, partisë nuk i duhet “kryetar rrjetesh sociale”. Sela, në konferencën e 3 shkurtit për shtyp kërkoi të shkarkohet Taravari pasi që sipas tij, e ka shkelur rëndë statutin e partisë.