“Super e marta”, Trump dhe Biden dominuan në zgjedhjet preliminare në ShBA

Presidenti amerikan Joe Biden dhe ish-presidenti Donald Trump shënuan fitore në zgjedhjet e ashtuquajtura “Super e Marta” në një sërë shtetesh, duke i hapur rrugën një përsëritjeje historike të përplasjes mes tyre nga zgjedhjet e mëparshme, transmeto Portalb.mk.

Trump fitoi votën e republikanëve në më shumë se një duzinë shtetesh – përfshirë Kaliforninë dhe Teksasin – dhe shmangi një sfidë nga ish-ambasadorja e SHBA në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, e cila ishte sfiduesja e tij e vetëm për nominimin republikan. Pas rezultateve të fundit, Haley nuk ka më një shans real për të marrë nominimin.

Pasi përfshiu 15 shtete Super të martën, Trump pothuajse siguroi nominimin e tij të tretë radhazi presidencial pavarësisht se u përball me akuza të shumta penale.

Trump dhe Biden e kthyen vëmendjen te njëri-tjetri ndërsa rezultatet u bënë të qarta. Në fjalimin e tij të fitores në Mar a Lago, Florida, Trump sulmoi politikat e emigracionit të Biden dhe e quajti atë “presidentin më të keq” në histori.

Pesë Nëntori do të jetë dita më e rëndësishme në historinë e vendit tonë – tha Trump.

Në deklaratën e tij, Biden përsëri e paraqiti Trumpin si një kërcënim për demokracinë amerikane.

– Rezultatet e sonte i lënë popullit amerikan një zgjedhje të qartë: do të vazhdojmë të ecim përpara apo do të lejojmë që Donald Trump të na tërhiqte sërish në kaosin, ndarjen dhe errësirën që shënoi mandatin e tij – tha mbrëmë presidenti amerikan.

Pritej gjerësisht që Biden të fitonte zgjedhjet paraprake demokrate, megjithëse aktivistët që kundërshtonin mbështetjen e tij të fortë për Izraelin u kërkuan myslimanëve amerikanë dhe progresistëve të hidhnin votat e protestës duke votuar “Unë nuk mbështes askënd” në Minesota, siç bënë më parë në Michigan.

Biden parashikohet të fitojë Minesotën, por ndikimi i fletëve të votimit “duke mos miratuar askënd” arriti në 20.4% me rreth gjysmën e votave të pritura të numëruara. Biden fitoi 14 shtete të tjera, duke përfshirë votën me postë të Iowa-s, e cila përfundoi dje. Ai gjithashtu pësoi një humbje – në territorin amerikan të Samoas Amerikane, ku sipërmarrësi Jason Palmer fitoi me 51 vota kundër 40 për Biden.