Mijëra izraelitë mbajnë protesta, kërkojnë marrëveshje për shkëmbimin e pengjeve

Mijëra njerëz mbrëmë kanë mbajtur protesta në të gjithë Izraelin kundër qeverisë aktuale të udhëhequr nga Benjamin Netanyahu dhe kanë kërkuar një marrëveshje për shkëmbimin e pengjeve me Hamasin, raporton Anadolu.

Familjet e pengjeve në Gaza demonstruan pranë selisë së Ministrisë së Mbrojtjes në Tel Aviv, duke kërkuar një marrëveshje të menjëhershme për lirimin e pengjeve. Dhjetëra izraelitë bllokuan një pjesë të autostradës në Tel Aviv.

Sipas gazetës Yedioth Ahronoth, mijëra izraelitë u tubuan në sheshin Kaplan në Tel Aviv, duke kërkuar zgjedhje të parakohshme dhe një marrëveshje shkëmbimi pengjesh. Gazeta raportoi se kryqëzimi Karkur pranë qytetit Haifa në veri pa qindra izraelitë në një demonstratë që kërkonte lirimin e pengjeve.

Yedioth Ahronoth gjithashtu tha se qindra protestues u mblodhën jashtë rezistencës së Netanyahu-t në qytetin Caesarea në veri, duke mbajtur pankarta ku shkruhej “Netanyahu, ti je fajtor”.

Familjet e të arrestuarve në Rripin e Gazës protestojnë pothuajse çdo ditë për të kërkuar një marrëveshje që çon në lirimin e të afërmve të tyre.

Katari dhe Egjipti, me ndihmën e SHBA-së, po ndërmjetësojnë mes Izraelit dhe Hamasit për të arritur një marrëveshje të re armëpushimi në Gaza dhe për të lehtësuar shkëmbimin e të burgosurve.

Sipas burimeve zyrtare nga të dyja palët, Izraeli vlerëson se ka të paktën 125 pengje në Gaza, ndërsa mban të paktën 8.800 palestinezë në burgjet e tij.

Një armëpushim midis Hamasit dhe Izraelit mbizotëroi për një javë nga 24 nëntori deri më 1 dhjetor të vitit 2023, gjatë së cilës pati një ndërprerje të armiqësive, shkëmbime të të burgosurve dhe u lejua ndihma humanitare jashtëzakonisht e kufizuar në Gaza, e ndërmjetësuar nga Katari, Egjipti dhe SHBA-ja.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Rripin e Gazës që nga sulmi ndërkufitar i 7 tetorit i udhëhequr nga Hamasi, në të cilin u vranë afër 1.200 njerëz.

Më shumë se 31.500 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në Gaza dhe 73.546 të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave themelore.

Sipas Kombeve të Bashkuara (OKB), lufta izraelite ka shkaktuar zhvendosjen e brendshme të 85 për qind të popullsisë së Gazës mes një bllokade të shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve. Po ashtu 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në një vendim të përkohshëm në muajin janar urdhëroi Tel Avivin të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë akte gjenocidi dhe të garantojë që ndihma humanitare të ofrohet për civilët në Gaza.