BE: Sulmet ruse ndaj civilëve janë krime lufte, të gjithë komandantët, marshallët dhe bashkëpunëtorët do të mbahen përgjegjës

Shërbimi Evropian i Punëve të Jashtme (EEAS) nëpërmjet një deklarate thotë se Bashkimi Evropian (BE) dënon fuqishëm sulmet ruse ndaj civilëve dhe infrastrukturës civile në Ukrainë dhe i bën thirrje Rusisë që të ndalojë menjëherë agresionin e saj çnjerëzor dhe të paligjshëm, transmeton Portalb.mk.

EEAS rikujton të ashtuquajturin sulm të tmerrshëm me raketa që ndodhi dje në një treg në Kostiantynivka në rajonin e Donetsk, ku të paktën 16 persona, duke përfshirë një fëmijë, u vranë dhe dhjetëra u plagosën.

“Ky sulm vjen pas një eskalimi të sulmeve me raketa dhe dronë në muajt e fundit në të gjithë Ukrainën, veçanërisht në objekte civile, ku më shumë se 410 civilë janë vrarë ose plagosur vetëm në dy javët e fundit. “Kjo ndërlidhet me granatimet e përditshme të paselektuara ruse dhe bombardimet e pozicioneve pranë frontit”, thuhet në deklaratë.

Përveç kësaj, EEAS shton se sulmet ndaj civilëve përbëjnë krime lufte dhe se të gjithë komandantët, marshallët dhe bashkëpunëtorët do të mbajnë përgjegjësi për këto akte.

Rusia gjithashtu ka shtuar sulmet ndaj objekteve kryesore të eksportit të grurit të Ukrainës, duke përfshirë rajonet e Odesës dhe Danubit.

“Kjo më tej tregon se si Rusia po përkeqëson krizën globale të sigurisë ushqimore me luftën e saj të paligjshme të agresionit kundër Ukrainës, por gjithashtu demonstron plotësisht logjikën e Rusisë për të maksimizuar fitimet e saj ekonomike në kurriz të Ukrainës, duke vënë në rrezik miliona njerëz më të cenueshëm në gjithë botën” thuhet në deklaratën e EEAS.