Scholz nuk pretendoi se ka pasur një sulm me raketa para se të largohej nga aeroporti i Tel Avivit

Nuk mund të thuhet se të gjitha mediat janë vënë në favor të një lloj propagande të Netanyahut, siç pretendon postimi. Nga videot, dëgjohen qartë sirenat e sulmit ajror dhe shihen raketa (raportohet se raketat e mbrojtjes ajrore izraelite që devijuan raketat e Hamasit). Sigurimi i kancelares gjermane, sipas protokolleve të sigurisë, duhej të evakuonte Scholz-in. Është përtej logjikës së sensit të shëndoshë që të gjithë, përfshirë njerëzit e delegacionit të tij, si dhe gazetarët që e shoqëronin, të vepronin në dobi të disa propagandave mediatike të Netanyahut, shkruan Vërtetmatësi.

Ne po analizojmë një postim në Facebook që manipulon përdorimin e luftës midis Izraelit dhe Hamasit.

Kur Schultz dhe delegacioni gjerman u larguan nga Tel Avivi, u shpërnda një foto e tyre të shtrirë në pistë, poshtë aeroplanit.

Dyshohet se pistën e kishte zhvatur Hamasi!

Pse gjoja?

Kur shikon me kujdes foton, vërehet se në thellësi të një avioni tjetër të parkuar, një pasagjer është duke hipur pa problem dhe pa raketë.

Propaganda mediatike në favor të Netanyahut dhe krimeve të tij gjendet në postimin që po analizojmë.

Postimi shpërndan gjithashtu një foto të delegacionit gjerman të shtrirë në tokë, dhe në sfond, i rrethuar me të kuqe, shihet një burrë duke qëndruar para shkallëve të një aeroplani tjetër edhe pse është e paqartë nëse ai është vetëm duke qëndruar në këmbë, duke hipur ose duke zbritur nga avioni.

Sa i përket pretendimit se kancelari gjerman Olaf Scholz dhe delegacioni i tij, si dhe gazetarët që i shoqëronin, po shtirnin diçka në favor të propagandës mediatike të Netanyahut, kjo nuk është e vërtetë.

Bëhet fjalë për një ngjarje të datës 18 tetor 2023, kur Scholz po vizitonte Izraelin. Sipas raportimeve të mediave botërore, askund nuk përmendet se Hamasi ka lëshuar raketa në pistën ajrore të Tel Avivit, në mënyrë që të përdoret për një lloj propagande, siç pretendon postimi. Gjegjësisht, nga sa mund të lexohet, por edhe nga videot që shpërndahen në rrjetet sociale, bëhet fjalë për sulm me raketa ndaj Izraelit, të cilit i është përgjigjur mbrojtja kundërajrore. Për shkak të sulmit me raketë, sirenat u dëgjuan në Tel Aviv dhe sigurimi i kancelares gjermane, sipas protokollit, duhej të evakuonte avionin për arsye sigurie dhe ta çonte Scholz-in në një strehë të sigurtë.

Avioni i kancelarit gjerman Olaf Scholz u desh të evakuohej në aeroportin Ben Gurion të Izraelit të martën mbrëma për shkak të sulmeve me raketa. Fotot dhe videot e postuara në rrjetet sociale tregojnë ndihmësit dhe gazetarët që udhëtojnë me liderin gjerman që duhet të dalin me shpejtësi nga avioni dhe të strehohen duke u shtrirë në pistë, ndërsa Scholz thuhet se u evakuua në një strehë të sigurtë, raporton Politico.eu. më 18 tetor

Zëvendës kryeredaktori i së përditshmes gjermane Welt, Robin Alexander, i shkroi X:

Unë personalisht pashë shpërthime në qiell ndërsa Iron Dome i Izraelit (sistemi i mbrojtjes ajrore) përgjonte dy raketa, raportoi Politico. 

Siç raporton gazeta gjermane Bild, Scholz dhe ata që fluturuan me të mundën të hipnin në aeroplan disa minuta më vonë, pas një kontrolli shtesë sigurie.

Pak para nisjes kishte një paralajmërim për sulm ajror në aeroportin Ben Gurion në Tel Aviv. Kancelari Olaf Scholz tashmë kishte hipur në aeroplanin qeveritar. Të gjithë pasagjerët duhej të dilnin nga avioni dhe të shtriheshin në asfalt. Scholz u mor nga avioni gjatë sulmit ajror dhe u dërgua me makinë në ndërtesën e aeroportit ku ndodhen strehimoret. Kancelari ka mundur të shohë dy shpërthime me sytë e tij, shkruan Bild.

Siç shton gazeta, duke cituar informacionet e veta, shërbimi i sigurisë më pas kontrolloi avionin qeveritar dhe e kontrolloi atë për rreziqe të mundshme. Pas kontrolleve shtesë të sigurisë, pasagjerët u kthyen në aeroplan, pas së cilës ai u nis nga Tel Avivi për në Kajro.

Lajmin për incidentin në aeroportin e Tel Avivit dhe evakuimin e kancelares gjermane e kanë transmetuar edhe mediat maqedonase.

Sipas kësaj, nuk mund të thuhet se të gjitha këto media janë vënë në dobi të një lloj propagande të Netanyahut për të justifikuar veprimet e tij. Nga videot, dëgjohen qartë sirenat e sulmit ajror dhe shihen raketa (raportohet se raketat e mbrojtjes ajrore izraelite që devijuan raketat e Hamasit). Sigurimi i kancelares gjermane ndoqi protokollet e sigurisë dhe duhej të evakuonte Scholz-in. Është jashtë logjikës së sensit të shëndoshë që të gjithë, përfshirë njerëzit e delegacionit të tij, si dhe gazetarët që e shoqëronin, të vepronin në favor të disa propagandave mediatike të Netanyahut.

Është një postim manipulues që përpiqet të përdorë luftën midis Izraelit dhe Hamasit për të përhapur gënjeshtra. Për shkak të të gjitha fakteve më sipër, ne e vlerësojmë postimin që po analizojmë si të pasaktë.