Suedia iu bashkua zyrtarisht aleancës ushtarake të NATO-s

Suedia është bërë zyrtarisht anëtarja e 32-të e NATO-s pasi përfundoi procesin e anëtarësimit në Uashington, transmeton Portalb.mk nga BBC

Dorëzimi i dokumenteve u bë në një ceremoni dy vjet pasi Suedia aplikoi për t’u bashkuar me aleancën ushtarake pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson tha se “uniteti dhe solidariteti” do të jenë “dritat udhëzuese” të Suedisë.

Kristersson theksoi se situata e sigurisë në rajon nuk kishte qenë kaq serioze që nga Lufta e Dytë Botërore dhe shtoi se Suedia po i bashkohej NATO-s edhe për të siguruar dhe për të fituar sigurinë.

“Gjërat e mira vijnë për ata që presin,” tha Sekretari amerikan i Shtetit Antoni Blinken.

“Aleanca jonë mbrojtëse është tani më e fortë dhe më e madhe se sa ka qenë ndonjëherë,” shtoi ai, duke falënderuar Suedinë për “rezistencën” e saj.

“Kjo ka qenë paksa një rrugë, por ne e kemi ditur që nga dita e parë që do të ishim këtu një ditë,” tha Blinken.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha në një deklaratë në X se Suedia sjell me vete “forca të armatosura të afta dhe një industri të mbrojtjes të klasit të parë” dhe se aleanca ishte bërë “më e fortë dhe më e sigurt”.

Suedia aplikoi për t’u bashkuar me aleancën e mbrojtjes pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në vitin 2022, por kërkesa e saj u bllokua nga dy anëtarë.

Turqia fillimisht refuzoi miratimin në një rresht për atë që e quajti mbështetjen e Suedisë ndaj separatistëve kurdë. Ajo përfundimisht hoqi veton e saj në janar të këtij viti.

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban akuzoi Suedinë se ishte armiqësore ndaj saj dhe e shtyu miratimin e saj deri në javën e kaluar, kur parlamenti hungarez votoi përfundimisht për ratifikimin e ofertës.

NATO (Organizata e Traktatit të Atlantikut Verior) është një aleancë ushtarake ndërqeveritare mes 32 shteteve anëtare (29 Evropiane dhe 2 Amerikano-Veriore). Qëllimi i NATO-s është të garantojë lirinë dhe sigurinë e anëtarëve të saj përmes mjeteve politike dhe ushtarake. Neni 5 i traktatit të Atlantikut të Veriut parashikon se nëse një anëtari NATO-s është pre e një sulmi të armatosur, çdo anëtar tjetër i Aleancës do ta konsiderojë këtë akt dhune si sulm të armatosur kundër të gjithë anëtarëve të NATO-s dhe do të ndërmarrë veprimet që i konsideron të nevojshme për të ndihmuar aleatin e sulmuar.