Stoltenberg i shqetësuar rreth aktiviteteve të spiunazhit rus brenda NATO-s

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, shprehu shqetësimin për aktivitetet e spiunazhit rus kundrejt aleancës ushtarake, transmeton Anadolu.

“Ne kemi parë që shërbimet ruse të inteligjencës kanë operuar nëpër vendet evropiane për shumë vite. Ne shohim gjithashtu përpjekje për të rritur aktivitetet e tyre, por sigurisht aleatët e NATO-s po e monitorojnë dhe e ndjekin këtë nga afër”, tha Stoltenberg në një intervistë për të përditshmen gjermane Bild.

“Dhe ne kemi marrë gjithashtu disa masa për ta bërë më të vështirë për shërbimet e inteligjencës ruse të sigurisë kryerjen e aktiviteteve të paligjshme midis ose brenda vendeve aleate të NATO-s”, shtoi ai.

Stoltenberg tha se një pjesë e personelit rus në të kaluarën ishin dëbuar nga selia e NATO-s mes akuzave për spiunazh.

“Ne gjithashtu dëbuam personelin rus për shembull nga selia e NATO-s sepse pamë se ata po kryenin aktivitete që në fakt nuk ishin punë diplomatike, por punë inteligjence”, tha ai.

Rusia krijoi një mision diplomatik në NATO në 1998, i cili u mbyll pasi bashkëpunimi nën Këshillin NATO-Rusi u pezullua në 2014.

Stoltenberg paralajmëroi Evropën që të mos përpiqet të shkojë e vetme në mbrojtje pasi komentet e pretendentit republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, nxitën debat të rinovuar nëse kontinenti mund të vazhdojë të mbështetet në SHBA-në në sferën e mbrojtjes.

“Ne kemi NATO-n dhe NATO është gur themeli për sigurinë evropiane dhe NATO ka qenë në gjendje të mbrojë të gjithë aleatët e NATO-s për 75 vjet”, tha ai, duke shtuar se NATO ka për qëllim “të lidhë Evropën dhe Amerikën e Veriut së bashku”.

“Pra, për sa kohë që qëndrojmë së bashku, ne jemi të sigurt”, përsëriti lideri i paktit ushtarak perëndimor.

Stoltenberg tha gjithashtu se ishte ende e paqartë se kur Ukraina do të merrte avionët e saj të shumëpritur F-16.

“Unë gjithmonë mirëpres që gjërat mund të shkojnë sa më shpejt që të jetë e mundur dhe koha ka rëndësi në fushën e betejës në Ukrainë. Në të njëjtën kohë, unë mendoj se duhet të kujtojmë se për të dorëzuar F-16 do të duhet pak kohë, jo kryesisht për të përgatitur avionët, por kryesisht sepse është e rëndësishme që të ketë pilotë të trajnuar”, tha ai.

“Unë e di se aleatët e NATO-s tani po punojnë shumë për t’i bërë gati këta avionë, por më e rëndësishme është që të përgatiten pilotët dhe ekipi mbështetës”, shtoi Stoltenberg.