Serwer: SHBA-ja s’tha asnjë fjalë për vendosjen e ushtrisë serbe në kufi me Kosovën

Analisti amerikan dhe eksperti për Ballkan, Daniel Serwer, ka kritikuar qasjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian karshi situatës në veri të Kosovës, raporton Koha.net. Ai ka thënë se duke u munduar ta qetësojnë Beogradin, ata shpresojnë që presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të braktisë lidhjet e tij në rritje me Rusinë dhe Kinën.

Por sipas Serwerit, ai nuk do ta bëjë këtë.

Ka shtuar se Vuçiqi mund të dërgojë disa municion në Ukrainë dhe të votojë për një rezolutë të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që denoncon pushtimin e Rusisë, por sipas tij ai tani është një autokrat i zgjedhur që e sheh të ardhmen e tij në Lindje, me autokratë të tjerë.

Në vend të kësaj, Serweri ka thënë se Departamenti i Shtetit ka vendosur të bëjë presion ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

Ai ka thënë se Kosova ka qenë ndoshta vendi më pro-amerikani në tokë.

Ka shtuar se biseda jashtëzakonisht e qetë, por e ashpër e ambasadorit të SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier synon ta bëjë Kurtin të pajtohet se kryetarët e komunave nuk duhet të përpiqen të kthehen në zyrat e tyre dhe se Policia e Kosovës nuk duhet të përpiqet të zbatojë ligjin në veri të Kosovës.

“Amerikanët shprehën mbështetje për zgjedhjet, por nuk duan të respektojnë rezultatet. Ata mbështesin sundimin e ligjit, por nuk duan që policia e Kosovës ta zbatojë atë. Ata duan që Kosova të jetë sovrane, por nuk janë të gatshëm t’i shohin institucionet e saj të funksionojnë nga zyrat e kryetarëve atje. Sekretari i Shtetit Blinken kritikon të dyja palët kur banditët e sponsorizuar nga Beogradi sulmuan dhe plagosën ushtarët e KFOR-it. SHBA-ja nuk tha asnjë fjalë për alarmin e shtuar dhe vendosjen e Ushtrisë Serbe në kufirin/kufirin e vendit me Kosovën”, ka thënë ai.

Serweri ka thënë se ky nuk është në të vërtetë një konflikt për kryetarët e komunave.

Sipas tij, çështja e parë është vendosmëria e Beogradit për të mbajtur kontrollin e tij në veri të Kosovës. Prandaj, sipas tij, kërkoi bojkotin e zgjedhjeve

Ai ka thënë se Vuçiqi ka frikë se humbja e kontrollit mbi veriun do t’i krijojë probleme reale atij në Beograd, si me etnonacionalistët e krahut të djathtë që përbëjnë opozitën e tij kryesore, ashtu edhe me shërbimet e sigurisë që gëzojnë pa dyshim rolin e tyre fitimprurës në mbajtjen e veriut të Kosovës pa ligj.

“Çështja e dytë është situata e brendshme politike. Vuçiqi po përballet me demonstrata masive në rrugë kundër qeverisjes të tij gjithnjë e më autoritare. Zhvendosja e fokusit në Kosovë dhe paraqitja për të mbrojtur serbët e Kosovës është një teknikë e provuar dhe e vërtetë për të larguar vëmendjen nga pakënaqësia e brendshme. Në përpjekjet e tyre për të fituar Serbinë për Perëndimin, amerikanët janë mbështjellë me kontradikta. Është koha që ata të rivlerësohen, ashtu siç i kërkojnë Kurtit. Asnjëri nuk po merr atë që do”, ka thënë ai.