Henry Kissinger feston 100 vjetorin, ende aktiv në diplomacinë botërore

Ish-diplomati dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston sot ditëlindjen e tij të 100-të, duke tejkaluar shumë nga bashkëkohësit e tij politikë që udhëhoqën Shtetet e Bashkuara në një nga periudhat e saj më të trazuara, duke përfshirë presidencën e Richard Nixon dhe Luftën e Vietnamit. I lindur në Gjermani më 27 maj 1923, Kissinger mbetet më i njohur për rolin e tij kyç në politikën e jashtme amerikane të viteve 1960 dhe 1970, duke përfshirë përpjekjet për tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga Vietnami, pasi u lidh pazgjidhshmërisht me shumë nga veprimet më të diskutueshme në konflikt, transmeton Portalb.mk.

David Kissinger, në një shkrim për The Washington Post të enjten, tha se njëqindvjetori i babait të tij “mund të ketë një ndjenjë të pashmangshme për këdo që është i njohur me forcën e karakterit të tij dhe dashurinë për simbolizmin historik. Jo vetëm që ai jetoi mbi shumicën e bashkëmoshatarëve, rivalëve dhe studentëve të shquar, por ai mbeti aktiv pa u lodhur deri në të 90-at e tij”.

Në vitet e fundit Kissinger ka vazhduar të ushtrojë ndikim mbi fuqitë që janë në Uashington si një burrë shteti me përvojë. Ai ka këshilluar presidentët republikanë dhe demokratë, duke përfshirë Shtëpinë e Bardhë gjatë administratës Trump, ndërsa mban një biznes ndërkombëtar konsulence përmes të cilit mban fjalime dhe leksione.

Gjatë tetë viteve të tij si këshilltar për sigurinë kombëtare dhe sekretar i shtetit, Kissinger u përfshi në ngjarje të mëdha të politikës së jashtme, duke përfshirë shembullin e parë të “diplomacisë së anijes” në kërkim të paqes në Lindjen e Mesme, negociatat sekrete me Kinën për të shkrirë marrëdhëniet midis vendeve dhe inkurajimin e bisedimeve të paqes në Paris për t’i dhënë fund konfliktit të Vietnamit dhe tërheqjen e ushtrisë amerikane nga atje.

Kissinger, së bashku me Nixon, mbajtën peshën kryesore të kritikave nga aleatët e Amerikës kur forcat komuniste vietnameze të veriut pushtuan Saigon në 1975, ndërsa personeli i mbetur amerikan u largua nga Ho Chi Minh City. Kissinger u akuzua më tej për orkestrimin e zgjerimit të konfliktit në Laos dhe Kamboxhia, duke mundësuar ngritjen e regjimit gjenocidal të Kmerëve të Kuq, i cili vrau rreth 2 milionë kamboxhianë.

Ndër arritjet e tij, Kissinger konsiderohet si një shtytës qendror i periudhës së detentimit, një përpjekje diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik duke filluar nga viti 1967 deri në 1979 për të ulur tensionet e Luftës së Ftohtë me negociatat tregtare dhe të armëve, si dhe Marrëveshjet e bisedimeve të kufizimit të armëve strategjike.

Kissinger mbeti një nga këshilltarët më të besuar të Nixon gjatë administratës së tij nga viti 1969 deri në 1974 dhe fuqia e tij u rrit pas skandalit Watergate që rrëzoi presidentin e 37-të. Gerald Ford, i cili erdhi në Zyrën Ovale si zëvendëspresident pasi paraardhësi i tij Nixon dha dorëheqjen, i dha Kissinger Medaljen Presidenciale të Lirisë në 1977, duke thënë se Kissinger “përdori fuqinë e madhe të Amerikës me mençuri dhe dhembshuri në shërbim të paqes”.

Të tjerë e akuzuan Kissingerin se ishte më shumë i shqetësuar për pushtetin sesa për harmoninë gjatë mandatit të tij në Uashington, duke ndjekur politika realpolitike që favorizonin interesat amerikane ndërsa ndihmonte ose inkurajonte regjimet represive në Pakistan, Kili dhe Indonezi.