Trump fitore masive në Karolinën e Jugut, mposht lehtësisht Nikki Haley në shtetin e saj të origjinës

Donald Trump është një hap më afër nominimit presidencial republikan pas një fitoreje masive ndaj Nikki Haley në Karolinën e Jugut, shkruan Top Channel.

Ish-presidenti fitoi shtetin primar të kundërshtarit të tij me një diferencë prej 20 pikësh, fitorja e tij e katërt radhazi. Në fjalimin e fitores, Trump nuk e përmendi zonjën Haley, e cila u zotua të qëndronte në garë. Në vend të kësaj, ai i vuri sytë te zgjedhjet e përgjithshme në nëntor.

Kjo do të jetë një ndeshje e mundshme me pasardhësin e tij në Shtëpinë e Bardhë.

“Ne do ta shikojmë Joe Biden drejt në sy,” u tha ai mbështetësve disa minuta pasi mediat amerikane e projektuan atë si fitues të shtunën mbrëma. “Ai po shkatërron vendin tonë – dhe ne do të themi ‘dil Joe, je pushuar nga puna”.

Trump lavdëroi “unitetin” e partisë së tij pas rezultatit të së shtunës, duke thënë: “Nuk ka pasur kurrë një frymë si kjo. Unë kurrë nuk e kam parë Partinë Republikane kaq të unifikuar”.

Fitorja e Trump shënoi një ndryshim nga përgjigja në zgjedhjet paraprake të muajit të kaluar në New Hampshire, ku i irrituar me rezultatin ai vërshoi kundër zonjës Haley “në fjalimin sikur ajo fitoi”. Zonja Haley, e cila dikur shërbeu si një guvernatore popullore me dy mandate e Karolinës së Jugut, e përgëzoi kundërshtarin e saj për fitoren në fjalimin e saj. Ajo premtoi se nuk do të hiqte dorë, megjithatë, duke thënë se afërsisht 40% e votave që mori ishte “nuk ishte ndonjë grup i vogël”.

“Ka një numër të madh votuesish në zgjedhjet tona paraprake republikane që thonë se duan një alternativë,” tha Haley, duke theksuar se fushata e saj e vazhdueshme nuk kishte të bënte me ambiciet e saj politike. “Unë nuk po heq dorë nga kjo luftë kur shumica e amerikanëve nuk e miratojnë Donald Trumpin dhe Joe Bidenin”, shtoi kandidatja republikane.

Ajo është zotuar të qëndrojë në garë të paktën deri të Super Martën – 5 Mars – kur votuesit në 16 shtete do të hedhin votat e tyre në të njëjtën ditë. “Unë jam një grua e fjalës time”, tha ish-ambasadorja e OKB-së. “Ne jemi nisur për në Michigan nesër dhe do të shkojmë në shtetet e Super Martës gjatë gjithë javës së ardhshme.”

Fushata e Trump hodhi poshtë përpjekjet e vazhdueshme të zonjës Haley në një deklaratë të shtunën, duke deklaruar se “iluzionet e saj po mjegullojnë gjykimin e saj dhe ajo nuk po jeton më në realitet”. Fushata e Trump ka parashikuar se ish-presidenti do të grumbullojë mjaft delegatë për të arritur zyrtarisht nominimin brenda muajit të ardhshëm.

Haley nuk ka një rrugë të qartë përpara – kundërshtarja e saj ka një epërsi të madhe në numërimin e delegatëve dhe është shumë përpara në të gjitha garat e ardhshme. E megjithatë, fushata e Haley është ende në këmbë, kryesisht për shkak të kontributeve nga donatorët me xhepa të thellë. Ky fluks parash ka vazhduar pavarësisht se ajo përballet me gjasa.

Haley mblodhi 16.5 milionë dollarë vetëm në janar, thanë zyrtarët e fushatës. Ky ishte totali i saj më i madh mujor deri më tani, dhe shumë më tepër se numrat e zotit Trump. Për të çuar në shtëpi pikën që ai beson se zgjedhjet paraprake tani kanë përfunduar, zoti Trump nuk humbi kohë për të mbajtur fjalimin e tij të fitores disa momente pas shpalljes së garës, duke mos lejuar që zonja Haley të fliste para tij siç kishte bërë në New Hampshire.

I rrethuar në podiumin e shtetit të Kolumbias nga mbi 20 aleatë, duke përfshirë shumicën e udhëheqësve politikë të shtetit, Trump i tha turmës: “Kjo ishte pak më shpejt nga sa prisnim.” Duke i lavdëruar ata për mbështetjen e tyre, zoti Trump, 77 vjeç, i kujtoi audiencës së tij: “Ne kemi shumë punë për të bërë përpara nesh”.