Sonte ndahen çmimet Oscar për të 96-tën herë, pritet triumf i madh i “Oppenheimer-it”

Kur Hollywood mblidhet sonte për çmimet e 96-të të Oscar-it, shumë po parashikojnë se filmi i suksesshëm i Oppenheimer do të lërë në erë konkurrencën. Jo vetëm sepse ka më së shumti nominime – 13, por edhe sepse dominoi deri tani sezonin e çmimeve. Sipas analistëve, çmimet Oscar për filmin më të mirë dhe regjinë më të mirë pothuajse me siguri përfundojnë në duart e Christopher Nolan, transmeton Portalb.mk.

Ceremonia në Teatrin Dolby në Los Angeles do të fillojë një orë më herët se më parë dhe do të drejtohet nga Jimmy Kimmel. Mes prezentuesve janë Al Pacino, Jennifer Lawrence, Steven Spielberg, Dwayne Johnson, Matthew McConaughey, Nicolas Cage…

Viti 2023 ishte një vit i madh për industrinë e filmit, i shënuar nga dueli mes Oppenheimer dhe Barbie, i cili riktheu njerëzit në kinema, por edhe nga greva e aktorëve dhe skenaristëve. Me luftërat në Ukrainë dhe Gaza (“20 ditë në Mariupol” është kandidati kryesor për dokumentarin më të mirë artistik) dhe zgjedhjet presidenciale të këtij viti në SHBA, politika ka të ngjarë të jetë tema e pashmangshme sonte.

Kategoritë e aktrimit këtë sezon panë kryesisht të njëjtët emra të shpallur, por Paul Giamatti mund të sfidojë Cillian Murphy për aktorin më të mirë, dhe Emma Stone dhe Lily Gladstone janë pretendente të barabarta për Oscarin për aktoren më të mirë. Gladstone mund të hyjë në histori si aktorja e parë indigjene që fiton një Oscar.

Për herë të parë ndonjëherë, dy filma nga një botë jo-anglishtfolëse janë nominuar për Oscar për filmin më të mirë – “Anatomia e rënies” dhe “Zona e interesit”.