Gruaja e “vdekur” u gjet duke marrë frymë në arkivol

Vajtuesit pas një gruaje të moshuar ekuadoriane u tronditën kur zbuluan se ajo ishte ende gjallë, transmeton Portalb.mk nga BBC.

Një mjek spitali në qytetin e Babahoyo deklaroi se Bella Montoya (76) vdiq pas një goditjeje të dyshuar.

Ajo u vendos në arkivol dhe u dërgua në një sallë funerali, ku të afërmit mbajtën një vigjilje përpara varrimit të saj të planifikuar.

Kur pas gati pesë orësh hapën arkivolin për të ndërruar rrobat përpara funeralit, gruaja gulçoi për ajër.

“Mamaja ime filloi të lëvizte dorën e majtë, të hapte sytë, gojën; ajo luftoi për të marrë frymë,” përshkroi djali i saj Gilbert Balberan momentin kur kuptoi se nëna e tij ishte ende gjallë.

Videoja e marrë nga një prej vajtuesve e tregon atë të shtrirë në një arkivol të hapur duke luftuar për të marrë frymë, ndërsa një tjetër ankohet se ambulanca që ata thirrën nuk mbërriti ende.

Disa minuta më vonë, zjarrfikësit mbërritën dhe e ngritën Bella Montoya nga arkivoli në një barelë dhe e çuan përsëri në të njëjtin spital ku ishte shpallur e vdekur.

Djali i saj tha për mediat ekuadoriane se ajo ishte në kujdes intensiv, por ishte reaguese.

“Mamaja ime është me oksigjen, zemra e saj është e qëndrueshme. Mjeku i shtrëngoi dorën dhe ajo reagoi, ata më thonë se është mirë sepse do të thotë se ajo po reagon pak nga pak,” gazeta El Universo e citoi atë të ketë thënë.

Ministria e Shëndetësisë e Ekuadorit ka ngritur një komitet për të hetuar incidentin.

Balberan tha se kishte çuar nënën e tij në spital rreth orës 09:00 “dhe në mesditë një mjek më tha se [ajo] vdiq”.

Ai tha se i ishte lëshuar edhe një certifikatë vdekjeje, ku thuhej se ajo kishte vdekur nga arresti kardiopulmonar pasi pësoi një goditje në tru.

Bella Montoya nuk është i vetmi person që “ringjallet” pasi u shpall zyrtarisht e vdekur.

Në shkurt, një grua 82-vjeçare u zbulua se po merrte frymë ndërsa ishte shtrirë në një shtëpi funerali në shtetin e Nju Jorkut. Ajo ishte shpallur e vdekur tre orë më parë në një shtëpi pleqsh.