Gaza, numri i të vrarëve nga sulmet izraelite u rrit në 37.164

Ministria e Shëndetësisë në Gaza njoftoi se numri i të vrarëve palestinezë nga lufta vdekjeprurëse e Izraelit në enklavën e bllokuar që nga 7 tetori është rritur në 37.164, raporton Anadolu.

Në një deklaratë të ministrisë theksohet se 84.832 njerëz janë plagosur gjithashtu nga luftimet.

“Të paktën 40 persona u vranë dhe 120 të tjerë u plagosën në sulmet izraelite në 24 orët e fundit”, tha ministria, duke shtuar:

“Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë pasi shpëtimtarët nuk janë në gjendje të arrijnë deri te ata”.

Izraeli është përballur me kundërshtim ndërkombëtar për shkak të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit nga Hamasi, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm.

Tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës ishin në gërmadha mes një bllokade shkatërruese, duke u përballur me mungesë të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës urdhëroi Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor Rafah, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta, përpara se të fillonte pushtimi më 6 maj.