Erdogani bisedoi me Kurtin për situatën në veri

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka biseduar me kryeministrin Albin Kurti për situatën e krijuar në veri, njoftoi Presidenca turke, raporton Koha.net. Në njoftimin e publikuar në Twitter u tha se Erdogani i ka thënë Kurtit se procesi i dialogut është mënyra e vetme “për vendosjen e paqes dhe të stabilitetit të qëndrueshëm në rajon”.

Erdogani ka shtuar se Turqia është e gatshme të japë kontributin e nevojshëm në procesin e dialogut. Erdogan, që javën e kaluar u rizgjodh në krye të Turqisë, ka biseduar edhe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Vuçiq i ka kërkuar ndihmë atij për situatën në veri të Kosovës.

Me reputacionin dhe ndikimin e Erdoganit në Kosovë, ka thënë Vuçiqi, ai mund të ndihmojë në ruajtjen e paqes në rajon.

“Presidenti Erdogan ishte i interesuar për situatën aktuale në Kosovë, dhe presidenti Vuçiq e informoi për kronologjinë e ngjarjeve që çuan në përshkallëzimin e dhunës kundër komunitetit serb atje. Ai po ashtu i kërkoi kreut të shtetit turk që të përdorë reputacionin dhe ndikimin e shtetit të tij në mënyrë që ta ruajë paqen dhe stabilitetin në rajon”, thuhet në deklaratën presidenciale.