Vrasja e rreme e Tucker Carlson – një ciklon dezinformimi, narrativave pro-ruse dhe teorive konspirative

Tucker Carlson – një komentator konservator, ish-prezantues i Fox News dhe teoricien konspirativ – nuk është futur në një “listë të goditjeve” të Ukrainës pas një interviste me presidentin rus Vladimir Putin. Një fotografi po shpërndahet në mediat sociale që tregon profilin e Carlson të shkruar në gjuhën ukrainase. Imazhi është marrë nga faqja e internetit e organizatës joqeveritare ukrainase “Peacemaker Center”, ku shkruhet për individë të cilët organizata konsideron se kanë vepruar qëllimisht kundër sigurisë kombëtare të Ukrainës, shkruan Vërtetmatësi.

Shkruan: Matej Trojacanec

Lajmet e rreme qarkulluan në rajon se Tucker Carlson ishte futur në një “listë për goditje” nga shërbimet e sigurisë ukrainase. Arsyeja pse ai u fut në këtë listë është sepse ai vendosi të intervistonte presidentin rus Vladimir Putin. Fotoja e mëposhtme e ekranit me informacionin e tij u shpërnda në rrjetet sociale, kështu që nënkuptohej se ishte provë se ai ishte objektivi i një atentati.

Në fakt, është një lajm klasik i rremë që u rishikua në rajon në Shqipëri, në Mal të Zi (këtu dhe këtu), në Serbi (këtu dhe këtu), në Kroaci, madje edhe nga agjencitë mediatike ndërkombëtare si Associated Press.

Në fakt, OJQ-ja ukrainase “Peacemaker Center” gjurmon individë për të cilët organizata beson se kanë vepruar qëllimisht kundër sigurisë kombëtare të Ukrainës dhe i publikon individët në faqen e saj të internetit. Pra, në faqe mund të gjeni profilin e Tucker Carlson (krijuar në 2023), për të cilin ata shkruajnë:

“Bashkëpunëtor me pushtuesit dhe terroristët rusë.

Propagandist anti-ukrainas.

Propaganda ushtarake. Mbështetje publike për agresionin rus dhe vrasjet e qytetarëve ukrainas.

Një sulm ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës.

Pjesëmarrja në aktivitetet propagandistike anti-ukrainase të Rusisë (vendit agresor) kundër Ukrainës.

Pjesëmarrja në aktet e agresionit humanitar kundër Ukrainës”.

Ky dezinformim është publikuar edhe në një profil maqedonas në rrjetin social Facebook:

“Tucker Carlson (shtetas dhe gazetar amerikan) është futur në listën shtetërore për likuidim nga shërbimet e sigurisë me kërkesë të organizatës joqeveritare të Sorosit “Mirotvorec”.

Rasti dhe arsyeja: intervista

Dhe kjo në një intervistë të paprecedentë

Vetëm me termin për intervistë

Dezinformimi filloi të përhapet në X (ish-Twitter), vetëm një ditë pasi Tucker Carlson njoftoi se do të intervistonte Putinin.

Por e gjithë rrëfimi i atentatit të supozuar u ringjall disa javë më vonë, në fund të shkurtit. Ky lajm i rremë mori “prova” të reja, konkretisht se një shtetas rus u ekzekutua për tentativë për të vrarë Karlsson. Postimi X thotë:

Lajmi i fundit – Tentativa për vrasjen e Tucker Carlson: Një burrë sapo është arrestuar në Moskë, i akuzuar se ishte paguar nga inteligjenca ukrainase për të vendosur një mjet shpërthyes në automjetin e Tucker Carlson dhe për të vrarë gazetarin e famshëm amerikan ndërsa ai ishte atje për ta intervistuar Putin .”

Në vendin tonë InfomaxVesti365 dhe Republika raportuan njoftimin e paverifikuar.

Intel Drop dhe videoja e fshirë në YouTube

Fillimisht, “informacioni” erdhi nga portali pro-rus Intel Drop. Në postim, burimi kryesor është një video në YouTube e një marrjeje të dyshuar të një burri që u kap para atentatit (kanali dhe videoja në YouTube janë fshirë aktualisht).

Burri në video thotë se emri i tij është Vasiliev Pyotr Alekseyevich dhe se ai ishte rekrutuar nga Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës. Ai dyshohet se ishte paguar katër mijë dollarë për të vendosur një mjet shpërthyes nën makinën e Carlson në hotelin Four Seasons në Moskë. Burri në video thotë se megjithëse nuk e dinte se kush ishte objektivi i tij, ai e kuptoi se ishte Carlson.

Për Intel Drop, gazetarë nga departamenti i kontrollit të fakteve të BBC-së, shkruajnë se portali ndjek të njëjtin model si portalet e tjera të internetit ku publikohen dezinformata pro-ruse.

Konkretisht, se ata ndjekin të njëjtat hapa: dezinformata publikohet në faqen e internetit, duke cituar një video të errët në YouTube me më pak se një mijë shikime si burim kryesor. Videoja është postuar në një kanal që është krijuar muaj para se të publikohej video dhe për këtë arsye ka shumë pak ndjekës. Dhe kur lajmet dalin, ato merren menjëherë nga profilet e dyshimta X ose Facebook që shpesh postojnë komplote, thashetheme dhe dezinformata. Më në fund, postimet në rrjetet sociale bëhen virale, zakonisht në formën e fotove.

Serioziteti i këtij dezinformimi është fakti se ai po shkarkohet dhe ripublikohet nga njerëz të famshëm si këshilltari i sigurisë kombëtare i Donald TrumpMichael Flynn. Ai akuzon jo vetëm shërbimet e inteligjencës ukrainase, por edhe ato vendase, pra CIA-n, se kanë marrë pjesë në atentatin e planifikuar.

Siç është raportuar në një kontroll faktesh në të përjavshmen amerikane Newsweek, ndërsa Carlson mund të ketë gjetur popullaritet të ri në Rusi, nuk ka burime të tjera përveç një Intel Drop që pretendon se autoritetet ruse penguan një atentor ukrainas kundër tij.

Dezinformimi i fundit në gjithë detin e dezinformimeve ishte ai që SHBA dhe BE do të vendosin sanksione ndaj Carlson për punën e tij në Rusi. Në një konferencë për shtyp të Komisionit Evropian, akuza të tilla u mohuan dhe kjo mund të vërtetohet me faktin se sanksionet e supozuara nuk mund të gjenden as në listën e sanksioneve të BE-së dhe SHBA-së.

Në fakt, ky shembull tregon edhe përpjekjen strategjike të Rusisë për të mjegulluar hapësirën e informacionit me gënjeshtra, fakte të paverifikuara dhe dezinformata, të cilat do të rezultonin me ndërprerjen e ndihmës për Ukrainën.