Partia e ekstremit të djathtë u bë forca e tretë politike në Portugali, pas zgjedhje me fitues të paqartë

Qendra e djathtë fitoi një fitore të ngushtë në zgjedhjet parlamentare të djeshme në Portugali, por do të ketë pak shanse për të formuar një qeveri të shumicës. Udhëheqësi i Aleancës Demokratike Luiz Montenegro u tha mbështetësve të tij se Portugalia kishte votuar për ndryshim, edhe pse dy partitë kryesore rivale fituan secila rreth 29% të votave, transmeton Portalb.mk.

Vetëm partia e ekstremit të djathtë Dosta (Chega) arriti një sukses të qartë. Pesë vjet pasi u shfaq në skenën politike portugeze, partia e ish-komentatorit të futbollit Andre Ventura fitoi 18% të votave dhe 48 vende në parlament.

Dhjetë milionë portugezëve iu dha shansi për të votuar në zgjedhjet e parakohshme katër muaj pasi kryeministri socialist Antonio Costa dha dorëheqjen mes akuzave për korrupsion në kabinetin e tij, megjithëse ai vetë nuk ishte i dyshuar. Ndonëse ende prisnin një rezultat të mirë në zgjedhje, socialistët pranuan se do të jenë drejtuesit e rinj të opozitës.

“Jam i bindur se presidenti i vendit do t’i japë qendrës së duhur mandatin për të formuar qeverinë. Votuesit e kanë bërë të qartë se duan një qeveri të re dhe një ndryshim të politikave”, tha Montenegro, partia e të cilit duhet të ketë 79 deputetë, dy më shumë se socialistët.

Dosta është bërë forca e tretë politike në vend dhe mund të luajë një rol kyç në formimin e qeverisë së re. Montenegro tha menjëherë se nuk do të formonte një koalicion me Venturën, të cilin e përshkroi si ksenofob dhe racist.