Legjenda spanjolle del në “pension”, Nadal konfirmoi tërheqjen nga tenisi

Rafael Nadal, 22 herë kampioni i Grand Slam-it, do të tërhiqet nga tenisi në fund të këtij sezoni. 38-vjeçari do të bëjë paraqitjen e tij të fundit për Spanjën në finalet e Kupës Davis të nëntorit në Malaga, shkruan Top Channel.

“Jam këtu për t’ju njoftuar se po tërhiqem nga tenisi profesionist. Realiteti është se kanë qenë vite të vështira, veçanërisht dy të fundit. Unë nuk mendoj se kam qenë në gjendje të luaj pa kufizime“, tha Nadal.

Nadal ka treguar më parë se 2024 do të ishte sezoni i tij i fundit pasi humbi pjesën më të madhe të vitit 2023 për shkak të një dëmtimi në ije.

Nadal tërhiqet si lojtari i dytë më i suksesshëm tek meshkujt i të gjitha kohërave, pas vetëm rivalit të vjetër Novak Gjokoviç.

I quajtur “Mbreti i baltës”, Nadal fitoi titullin e French Open në single një rekord 14 herë, duke fituar 112 nga 116 ndeshjet e tij kryesore në Roland Garros.

Nadal është gjithashtu katër herë kampion i US Open dhe dy herë fitoi Australian Open dhe Wimbledon.

Ai gjithashtu fitoi medaljen e artë olimpike dhe dyshe dhe ndihmoi Spanjën në pesë tituj të Davis Cup, më së fundi në 2019.

Pas kthimit në aksionin konkurrues në Brisbane në janar, ai u la përsëri jashtë fushës për shkak të një dëmtimi në kofshë.

Nadal luajti katër turne gjatë sezonit evropian të fushës me balte, duke kulmuar me një humbje në raundin e parë në French Open.