Izraeli dhe Hamasi me ‘bisedime të afërsisë’ për armëpushimin dhe pengjet

Zyrtarët izraelitë dhe shefi i Hamasit, Ismail Haniyeh, kanë takuar veçmas ndërmjetësit në Katar për të ashtuquajturat bisedime të afërsisë mbi një marrëveshje për një armëpushim dhe shkëmbim pengjesh, raporton KlanKosova.

Prania e të dyja palëve për bisedimet, në të cilat ata takuan ndërmjetësit veçmas ndërsa ishin në të njëjtin qytet, sugjeron që negociatat janë më të gjata se në çdo moment që nga një shtytje e madhe në fillim të shkurtit.

Në publik të dyja palët kanë vazhduar të mbajnë qëndrime të largëta për qëllimet përfundimtare të një armëpushimi, ndërkohë që fajësojnë njëra-tjetrën për shtyrjen e bisedimeve.

Izraeli thotë se do të pajtohet vetëm me një pauzë të përkohshme në luftimet për të siguruar lirimin e pengjeve, ndërsa Hamasi thotë se nuk do t’i lirojë ata pa një marrëveshje që çon në përfundimin e përhershëm të luftës.

Pas takimit me Emirin e Katarit Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, kreu i Hamasit, Ismail Haniyeh, tha se grupi i tij kishte përqafuar përpjekjet e ndërmjetësve për t’i dhënë fund luftës dhe akuzoi Izraelin për ngecje ndërsa Gazanët vdesin nën rrethim.

“Ne nuk do të lejojmë që armiku të përdorë negociatat si mbulesë për këtë krim”, tha ai, raporton Sky News, transmeton Klankosova.tv.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli ishte gati për një marrëveshje, duke shtuar se tani i takon Hamasit të heqë kërkesat që ai i përshkroi si “të çuditshme” dhe “nga një planet tjetër”.

“Natyrisht, ne e duam këtë marrëveshje nëse mund ta arrijmë. Kjo varet nga Hamasi. Tani është me të vërtetë vendimi i tyre. Ata duhet të zbresin në realitet”, tha ai për Fox News.