Videoja e luftanijes ruse në Kubë është regjistruar pesë vjet më parë

Në ditët para mbërritjes së luftanijeve ruse, në internet po qarkullonin imazhe dhe video që pretendonin të tregonin mbërritjen e luftanijes Admiral Gorshkov në portin e Havanës. I tillë është edhe në postimin që po shqyrtojmë, por video është e vjetër dhe jo e vizitës së fundmi, shkruan Vërtetmatësi.

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook në të cilin shpërndahet video material dhe në përshkrim thotë:

Transportuesi i raketave hipersonike Zircon, fregata Admiral Gorshkov, ka mbërritur në brigjet e Kubës.
Gjithashtu, në portin e kryeqytetit të Kubës pritet mbërritja e nëndetëses bërthamore Kazan, bartëse e raketave lundruese dhe hipersonike.
Distanca nga Havana në bregdetin amerikan është 180 km.
Stërvitjet detare ruse pritet të zhvillohen në zonën e Kubës.

Postimi është nga 10 qershori në orën 12:46.

Siç shkruajnë verifikuesit e fakteve të Dojçe Veles, videoja nga postimi që po shqyrtojmë nuk paraqet mbërritjen e fundit të fregatës Admiral Gorshkov në Kubë. Kjo është një video e vjetër. Është e diskutueshme se kjo u njoftua dy ditë para se grupi i marinës ruse të arrinte në Havana.

Katër anije detare ruse, duke përfshirë një nëndetëse me energji bërthamore dhe një fregatë, u ankoruan në Kubë për të marrë pjesë në stërvitjet e planifikuara ushtarake në Karaibe. Flota, me fregatën Admiral Gorshkov dhe nëndetësen Kazan – të dyja të armatosura me armatim të avancuar – hynë në portin e Havanës të mërkurën në mëngjes.

Në ditët para mbërritjes së luftanijeve ruse, në internet po qarkullonin imazhe dhe video që pretendonin të tregonin mbërritjen e fregatës Admiral Gorshkov në portin e Havanës. Kështu ndodh edhe në postimin që po shqyrtojmë por videoja është e vjetër.

Pamjet tregojnë një fregatë gri që i afrohet portit. Monumentet specifike të Havanës janë të dukshme në sfond, si kështjella e San Carlos de la Cabana dhe ruga del Puerto.

Megjithëse videoja tregon fregatën Admiral Gorshkov në portin e Havanës, ajo nuk ka të bëjë fare me vizitën e flotës më 12 qershor. Një kërkim i kundërt i imazhit të videos në Google, si dhe Tin Eye, zbulon se videoja është e para 5 viteve dhe i referohet një vizite në Havanë nga e njëjta fregatë në vitin 2019. Një version më i gjatë i videos është i disponueshëm në YouTube, publikuar nga agjencia e lajmeve Associated Press në qershor 2019.

Me Havanën që ndodhet rreth 145 kilometra (90 milje) nga shteti jugor i Floridës, vendosja e këtyre anijeve nga Moska aq afër brigjeve të SHBA-së shihet si një shfaqje provokuese e forcës. Ajo vjen pasi tensionet duket se po rriten midis Moskës dhe Uashingtonit lidhur me pushtimin ushtarak të Rusisë në shkallë të plotë të Ukrainës. Presidenti amerikan Joe Biden së fundi i dha dritën jeshile Ukrainës që të përdorë armët amerikane për të sulmuar Rusinë, shkruan Dojçe Vele.

Për të gjitha faktet e mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si një postim në të cilin mungon konteksti. Megjithëse videoja tregon fregatën Admiral Gorshkov në portin e Havanës, ajo nuk ka të bëjë fare me vizitën e flotës më 12 qershor. Përveç faktit se video është e një date më të vjetër, ajo është publikuar para se fregata të mbërrinte në Havanë këtë vit, pra dy ditë më herët.