Ushtria izraelite shënjestroi ambulancën në Rafah, u vranë 2 punonjës të shëndetësisë

Ministria palestineze e Shëndetësisë në Gaza njoftoi se Izraeli qëlloi një ambulancë të Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze në jug të Rripit të Gazës ku si pasojë humbën jetën 2 punonjës të shëndetësisë, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë me shkrim nga ministria thuhet se ushtria izraelite goditi një prej ambulancave të cilët po shkonin për të evakuuar të plagosurit dhe të vdekurit në kryqëzimin Ebu es-Said në Tal Al-Sultan në perëndim të Rafahut.

Më tej thuhet se si pasojë e sulmit humbën jetën punonjësit e ndihmës së shpejtë në ambulancë, Heysem Tubasi dhe Suheyl Hassune.