Ugandë, 41 persona u vranë në një sulm terrorist në një shkollë

Të paktën 41 persona, 38 prej të cilëve nxënës humbën jetën në sulmin terrorist në një shkollë në kufirin perëndimor të Ugandës, transmeton Anadolu.

Grupi kryengritës i emërtuar si Forcat Demokratike Aleate (ADF) ka kryer sulm të armatosur ndaj një shkolle dhe ka djegur konviktin e shkollës në rajonin Mpondwe në kufirin Ugandë-Republika Demokratike e Kongos.

Drejtuesi i zonës kufitare Mpondwe-Lhubiriha, Selevest Mapoze tha se nga shkolla janë nxjerrë 41 trupa dhe se 38 prej tyre janë nxënës.

“Nxënësit kanë humbur jetën si pasojë e djegies, duke u qëlluar ose duke u goditur me thikë”, tha Mapoze i cili shtoi se një nga 3 personat e tjerë të vrarë ishte punonjës i sigurisë ndërsa dy të tjerë anëtarë të komunitetit lokal.

Bëhet e ditur se ushtria e Ugandës është vënë në ndjekje të agresorëve të cilët kanë rrëmbyer edhe shumë persona të tjerë.

Që nga viti 2014 e deri më tani mijëra civilë kanë humbur jetën ndërsa qindra mijëra të tjerë janë zhvendosur nga sulmet e Forcave Demokratike Aleate (ADF) e cila ka filluar të veprojë në Ugandë dhe në RD të Kongos që nga fundi i viteve 1990.