Përfaqësuesi special i Britanisë takoi kreun e vendit, u bisedua për bashkëpunimin dypalësh

Përfaqësuesin special të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor lord Stuart Peach takoi kreun e vendit, presidentin Stevo Pendarovskin, kryeministrin Talat Xhaferi, dhe ministrin e MPJ-së Bujar Osmanin, transmeton Portalb.mk.

Në takimin me Pendarovskin u shkëmbyen mendime për zhvillimet aktuale në rajonin e Ballkanit Perëndimor, për interesat strategjike të vendit dhe për bashkëpunimin e përgjithshëm mes dy vendeve.

“Presidenti Pendarovski falënderoi për mbështetjen dhe angazhimin paraprak britanik për përmirësimin e situatës në disa fusha kyçe, si dhe për përkushtimin e vazhdueshëm të Mbretërisë së Bashkuar në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Të dy bashkëbiseduesit shprehën kënaqësinë për marrëdhëniet dypalëshe mes dy vendeve dhe bashkëpunimin në Aleancën e NATO-s në kuadër të agresionit rus dhe rikonfirmuan përkushtimin e tyre për stabilitet dhe prosperitet në rajonin më të gjerë”, thuhet në njoftimin e kabinetit të presidentit.

Stevo Pendarovski dhe Stuart Peach. Foto: Qeveria e Maqedonisë së Veriut
Stevo Pendarovski dhe Stuart Peach. Foto: Qeveria e Maqedonisë së Veriut

Ndërkohë takimin me kryeministrin Talat Xhaferi u përshëndetën marrëdhëniet e shkëlqyera dypalëshe mes dy vendeve dhe shprehën pritshmërinë që dinamika e vendosur aktive e bashkëpunimit, takimeve dhe vizitave të nivelit të lartë do të vazhdojë me intensitet të pazvogëluar.

Kryeministri Xhaferi u shpreh i kënaqur që vizita e Lordit Piç po bëhet në kohën kur Maqedonia e Veriut shënon 4 vjetorin e anëtarësimit në NATO dhe në vitin kur Aleanca shënon 75 vjetorin e ekzistencës.

“Në të njëjtën kohë, duke falënderuar Lordin Piç për mbështetjen e tij të mëparshme në rrugën tonë euroatlantike dhe duke kujtuar praninë e tij personale në momentin historik të ngritjes së flamurit të Republikës së Maqedonisë së Veriut para selisë së NATO-s në Bruksel më 27 mars të vitit 2020, Kryeministri theksoi vendosmërinë që Maqedonia e Veriut të vazhdojë të jetë anëtare aktive dhe e besueshme e Aleancës, e përkushtuar për sigurinë përmes unitetit, si dhe marrëdhëniet tona të forta me Mbretërinë e Bashkuar”, thuhet në njoftimin e Qeveria.

Duke drejtuar urime për përvjetorin e anëtarësimit në NATO, Lordi Piç e theksoi përkushtimin e Mbretërisë së Bashkuar të vazhdojë në mënyrë aktive të bashkëpunojë me Maqedoninë e Veriut si aleat në NATO dhe të vazhdojë të mbështesë modernizimin e mbrojtjes.

Në takim u biseduan çështjet aktuale nga rajoni i Ballkanit Perëndimor, sfidat, mundësitë dhe rëndësia e ecjes përpara të rajonit, siguria në Evropë në dritën e luftës në Ukrainë dhe bashkëpunimi mes dy vendeve si partnerë dhe aleatë në këtë

Ndërkohë edhe ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, takoi përfaqësuesin special Lordin Stuart Peach.

Në fokus të bisedimeve ishin marrëdhëniet bilaterale mes dy vendeve dhe mundësitë për intensifikimin e bashkëpunimit të ndërsjellë në fushën e sigurisë dhe ballafaqimit me sfidat aktuale.

“Jemi mirënjohës për mbështetjen e vazhdueshme britaneze në zbatimin e reformave në fusha të ndryshme me rëndësi kyçe për procesin e integrimit evropian të vendit dhe sigurisht që duhet të merren parasysh edhe mundësitë për avancimin e bashkëpunimit në fushën e sigurisë” theksoi Osmani.

Lidhur me katërvjetorin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO, në takim u theksua kontributi i dukshëm i Maqedonisë së Veriut në aleancë duke e shtuar sigurinë e krahut jugor të aleancës dhe reflektimin pozitiv të anëtarësimit tonë në stabilitetin e rajonit dhe të kontinentit evropian në përgjithësi.

Përfaqësesin special e takoi edhe ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska. Ata biseduan për situatën e sigurisë në Evropë dhe rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe zhvillimin e marrëdhënieve të mbrojtjes ndërmjet Maqedonisë së Veriut. dhe Mbretëria e Bashkuar si aleatë në aleancë. Në takim ishte i pranishëm edhe ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Maqedoninë e Veriut, Matthew Lawson.

Maqedonia e Veriut, tha ministrja, e konsideron Mbretërinë e Bashkuar një vend aleat me të cilin kemi lidhje të forta miqësore dhe bashkëpunim të zhvilluar në mbrojtje që na ndihmuan të arrijmë standardet e NATO-s.

 Sllavjanka Petrovska dhe Stuart Peach. Foto: Ministria e Mbrojtjes
Sllavjanka Petrovska dhe Stuart Peach. Foto: Ministria e Mbrojtjes

“Angazhimi ynë i përbashkët për forcimin e sigurisë dhe stabilitetit është më se i dukshëm. Me mbështetjen britanike, ne vazhdojmë ta zhvillojmë terrenin tonë më të madh të trajnimit në një qendër moderne trajnimi që ofron kushte të shkëlqyera për zhvillimin e ndërveprimit ndërmjet aleatëve të NATO-s”, tha Petrovska.

Përfaqësuesi special, Lord Peach, theksoi në takim se Maqedonia e Veriut dhe Mbretëria e Bashkuar kanë një bashkëpunim të fortë në mbrojtje, i dukshëm përmes mbështetjes së vazhdueshme britanike në fushën e edukimit ushtarak, llojeve të ndryshme të donacioneve dhe stërvitjeve të përbashkëta.

Në “Krivolak” me mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar prej rreth një milion funtesh britanike, janë instaluar 14 njësi komplekse të lëvizshme për stërvitjen e personelit të ushtrisë në një mjedis urban, janë dhuruar sisteme elektronike të shënjestrës. Përveç kësaj, ushtarët britanikë kryen një numër të madh trajnimesh me pjesëtarët e grupit të batalionit të lehtë të këmbësorisë të Ushtrisë së Maqedonisë.