Ushtria izraelite shpall një ‘pauzë taktike’ për operacionet ushtarake në Gazën jugore

Ushtria izraelite thotë se do të ndalojë luftimet përgjatë një rruge në jug të Gazës gjatë orëve të caktuara për të lejuar hyrjen e ndihmave humanitare në enklavën e rrethuar, transmeton Gazeta Tema.

Ushtria tha në një postim në X se pauza do të fillonte në 8 të mëngjesit dhe do të qëndronte në fuqi deri në orën 19:00 dhe do të përsëritej çdo ditë deri në njoftimin e mëtejshëm, shkruan Al Jazeera.

Njoftimi vjen pasi tetë ushtarë izraelitë u vranë të shtunën në një pritë të Hamasit në qytetin jugor të Rafahut.

Organizatat e ndihmës kanë paralajmëruar prej kohësh se ofensiva e Izraelit në Rafah në jug të Gazës – e cila filloi në fillim të majit dhe ka zhvendosur më shumë se 1 milion palestinezë – bllokoi hyrjen në dy vendkalimet përmes të cilave shumica dërrmuese e ushqimit dhe furnizimeve të tjera thelbësore kishin hyrë në Gaza në mes të Izraelit. bllokadë të plotë të territorit.