Protestat më të mëdha në rrugë në Serbi pas rrëzimit të Millosheviqit

Protestat në Serbi për vrasjet masive të muajit të kaluar të shtunën u kthyen në demonstratat më të mëdha në rrugë në Beograd që kur ish-presidenti serb Sllobodan Millosheviç u rrëzua në vitin 2000, raporton New York Times.

Protestat “Serbia kundër dhunës”, të cilat zhvillohen një herë në javë, kanë marrë vrull që nga fillimi i majit, kur 18 persona u vranë në dy masakra – njëra në një shkollë në Beograd dhe tjetra në fshatrat përreth. Këto vrasje ndezën një kryengritje civile që kritikët e liderit të vendit, Aleksandar Vuçiq, e quajtën një protestë kundër “kulturës së dhunës” të promovuar nga qeveria dhe mediat besnike.

Protesta e së shtunës, e pesta me radhë dhe më e madhja deri tani, shtoi presionin ndaj Vuçiqit për të përmbushur të paktën një pjesë të kërkesave të protestuesve.

“Këto kërkesa përfshijnë shkarkimin e zyrtarëve të lartë dhe heqjen e licencave të transmetimit nga stacionet televizive pro-qeveritare që kanë reputacion të keq për transmetimin e reality show të dhunshëm dhe injorimin e politikanëve të opozitës”, shkruan gazeta në analizën e saj.

“Mjaft është”, u tha protestuesve Zoran Kesiq, një satirist dhe prezantues televiziv. “Ka mjaft dhunë, mjaft urrejtje dhe frikësim, mjaft poshtërim,” tha ai.

Protestat u shndërruan në një rebelim paqësor më të gjerë, ndonëse deri më tani, kundër sundimit gjithnjë e më autoritar të Vuçiqit, i cili, siç shpjegon New York Times, fillimisht ishte kryeministër dhe më pas president, dhe ka qenë në pushtet për gati një dekadë.

Vuçiq e filloi karrierën e tij politike si një nacionalist radikal gjatë luftërave ballkanike të viteve 1990, por vitet e fundit është përpjekur të paraqitet si një lider pro-evropian që dëshiron që Serbia të ringjallë përpjekjet e saj të ngecura për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. Ai kundërshtoi vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë për shkak të luftës së saj në Ukrainë, por Serbia votoi në Kombet e Bashkuara për të dënuar Moskën.

Vuçiq, i cili fitoi zgjedhjet e vitit të kaluar, është i vendosur të qëndrojë aty ku është, duke i cilësuar protestat si një “mashtrim politik” nga kundërshtarët e tij.

Vuçiq tashmë është përballur dhe i ka mbijetuar protestave të mëdha në rrugë në të kaluarën, por ato nuk ishin aq të mëdha sa ajo e së shtunës.

Protestat e mëparshme, të udhëhequra nga partitë opozitare dhe të ndërprera nga dhuna e shkaktuar nga mbështetësit e qeverisë, kanë qenë të gjitha të pasuksesshme.