fbpx

Përçarjet në Lëvizjen BESA, ja çfarë thotë statuti i kësaj partie

Lëvizja Besa është ndarë në dy fraksione, ata që e përkrahin liderin e deritanishëm Bilall Kasami të jetë kryetar dhe ata që kërkojnë dorëheqjen e tij shkruan Portalb.mk. Të dyja palët thirren në statut dhe legjitimitet për të marrë vendime, shumë pak kohë para mbajtjes së kongresit të caktuar në datë 24 shkurt.

Pas shumë konfuziteti në deklarime të kundërta Portalb.mk ju sjell statutin e kësaj partie për të lexuar se kush mund të caktojë mbledhjet dhe si mund të zgjidhet apo shkarkohet kryetari i partisë. Neni 38; 41 ka të bëjë me shkarkimin e kryetarit.

Kronologjia e ngjarjeve: 

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close