Përçarjet në Lëvizjen BESA, ja çfarë thotë statuti i kësaj partie

Lëvizja Besa është ndarë në dy fraksione, ata që e përkrahin liderin e deritanishëm Bilall Kasami të jetë kryetar dhe ata që kërkojnë dorëheqjen e tij shkruan Portalb.mk. Të dyja palët thirren në statut dhe legjitimitet për të marrë vendime, shumë pak kohë para mbajtjes së kongresit të caktuar në datë 24 shkurt.

Pas shumë konfuziteti në deklarime të kundërta Portalb.mk ju sjell statutin e kësaj partie për të lexuar se kush mund të caktojë mbledhjet dhe si mund të zgjidhet apo shkarkohet kryetari i partisë. Neni 38; 41 ka të bëjë me shkarkimin e kryetarit.

Kronologjia e ngjarjeve: 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP