SHBA-të, Franca dhe Britania filluan me sulme mbi objektivat kimike në Siri (VIDEO)

SHBA-të, Britania e Madhe dhe Franca të premten mbrëma filluan sulme duke shënjestruar aftësitë e armëve kimike të regjimit të Asadit, njoftoi presidenti i SHBA-ve, Donald TrumpShefi i Shtabit të SHBA-ve theksoi se objektivat e goditura në Siri janë qendrat kërkimore për armët kimike në Damask, depot e armëve kimike në Homs.

22:06 – Mike Pence, Rusisë: Jeni në anën e gabuar të historisë

21:05 – Albin Kurti reagon për sulmin e SHBA-ve në Siri

20:48 – Këshilli i Sigurimit nuk miraton rezolutën e propozuar nga Rusia për Sirinë

20:25 – Sulmet në Siri: Tre lëvizjet kyçe të Trumpit kundër Assadit

20:18 – Haley: SHBA-ja e gatshme të reagojë sërish, kemi paralizuar programin e armëve kimike të Sirisë

19:36 – Pamjet në Siri pas sulmit të SHBA-ve dhe aleatëve (VIDEO)

19:29 – Vuçiq nuk përgjigjet nëse është me Rusinë apo Amerikën, kujton sulmet mbi Serbinë

19:17 – Ambasadori rus në OKB: Vepruat njëjtë sikur në sulmin ndaj Jugosllavisë

18:24 – Pentagoni: Me sukses u goditën të gjitha objektivat në Siri

18:23 – Çavusoglu: Duhet të shpëtojmë Sirinë nga ky regjim

16:59- Izraeli mbyll hapësirën ajrore mbi territorin e diskutueshëm me Sirinë

15:15- Trump për sulmet në Siri: Sulm i kryer në mënyrë të përsosur

14:06– Rusia: 71 raketa janë parandaluar nga gjithsej 103 nga sulmet e SHBA dhe aleatëve në Siri

12:48 – Kancelarja gjermane, Merkel mbështet sulmet e përbashkëta ajrore në Siri

12:40 – Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Guterres: thirrje për përmbajtje pas sulmeve ajrore në Siri

12:36 – Donald Tusk për sulmin e SHBA dhe aleatëve në Siri: Bashkimi Evropian do të jetë me aleatët dhe drejtësinë

12:30 – Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Mattis: Varet nga Asadi nëse sulmet në Siri do të vazhdojnë

12:19 – Putin reagoi për operacionin e SHBA dhe aleatëve ndaj regjimit të Asadit, ja çfarë thotë

12:05 – Meta dhe Thaçi reagojnë për sulmet kundër regjimit të Asadit

11:15 – Edhe Turqia përshëndet sulmin ndaj qeverisë siriane

11:04– Irani i kritikoi ashpër sulmet e SHBA-së, të Francës dhe të Britanisë së Madhe ndaj Sirisë

10:40– Rusia kritikon ashpër sulmin e SHBA-ve, Britanisë dhe Francës në Siri

10:28– Assad Pas Sulmeve: Mëngjes i Elasticitetit (VIDEO)

10:18- NATO mbështet ndërhyrjen ushtarake kundër regjimit të Asadit

09:58 – Haradinaj mbështet vendimin e SHBA-së për nisje të sulmeve në Siri

08:26 – Çfarë dimë deri me tani për sulmet në Siri?

08:21- Sulmi i SHBA-ve dhe aleatëve në Siri, reagon ambasadori rus: do të ketë pasoja!

07:47- Britani, Theresa May: S’kishim alternativa, ja pse urdhërova sulmin në Siri (VIDEO)

07:43- Kanadaja mbështeti SHBA-në dhe aleatët në sulmin e tyre kundër regjimit të Asadit në Siri

02:00-“Sot, kombet e Britanisë, Francës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë drejtuar fuqinë e tyre të drejta kundër barbarizmit dhe brutalitetit”, tha Trump në fjalimin e tij të transmetuar në nivel kombëtar.

Duke iu drejtuar aleatëve kryesorë të Bashar al-Assadit, Iranit dhe Rusisë, Trump pyeti: “Cili komb dëshiron të shoqërohet me një vrasës masiv të burrave, grave dhe fëmijëve të pafajshëm?”

“Kombet e botës mund të gjykohen nga miqtë që ata mbajnë”, tha Trump.

Herët të premten, SHBA-të njoftuan se kanë “besim shumë të lartë” se regjimi i Asadit është përgjegjës për sulmin e dyshuar kimik të fundjavës së shkuar që la të vdekur dhjetëra persona dhe qindra të plagosur.

Agjencia e Mbrojtjes Civile, Helmetat e Bardhë, fajësuan regjimin e Asadit për sulmin e dyshuar kimik, në të cilin thuhet se u vranë 78 civilë dhe u plagosën qindra të tjerë.

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW) ka dërguar një ekip për gjetjen e fakteve në Siri që pritej të fillonte punën të shtunën përpara se sulmet të zhvilloheshin. Nëse vazhdon ashtu siç është planifikuar fillimisht, misioni i OPCW do të fokusohet në përcaktimin nëse ka ndodh një sulm kimik por nuk do të punojë në përcaktim e fajësisë.

Shefi i Shtabit të SHBA-ve theksoi se objektivat e goditura në Siri janë qendrat kërkimore për armët kimike në Damask, depot e armëve kimike në Homs.

One thought on “SHBA-të, Franca dhe Britania filluan me sulme mbi objektivat kimike në Siri (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP