Grubi: Janë hequr pengesat për anëtarësim në BE dhe NATO

Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane, Artan Grubi sot zhvilloi takim me ambasadorin e Rumanisë në Republikën e Maqedonisë, Viorel Stanila, transmeton Portalb.mk.

Pas takimit Grubi shprehu pritshmëritë e tij se marrëveshja e arritur do të rezultojë me marrje të datës për negociata për anëtarësim në BE dhe ftesë për në NATO ku do të konfirmohet e ardhmja e Republikës së Maqedonisë.

Në lidhje me marrëdhëniet mes Maqedonisë dhe Greqisë, Grubi e përshëndeti arritjen e zgjidhjes së përmbajtshme që do ta hap rrugën drejt NATO-s dhe BE-së dhe Maqedonia do të kontribuojë drejt paqes, stabilitetit dhe sigurisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP