Guteresh përshëndeti marrëveshjen për çështjen e emrit

Sekretari gjeneral i Kombeve të Bashkuara ka përshëndetur marrëveshjes mes Shkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë duke klasifikuar si paraqitje e lidershipit në rajon dhe përtej tij.

Zëdhënësi i Guteresh, Stefan Xharik tha se sekretari gjeneral “fton banorët e dy shteteve që të bashkohen dhe të shpijnë tutje procesin”, shkruan Fokus, përcjell Portalb.mk.

Guteresh shpreson se pjesëmarrësin në konflikte të tjera, do ta marrin këtë si shembull për zhvillimin e punëve dhe arritjen e zgjidhjes nëpërmjet bisedimeve, shtoi Sharik.

Zaev: Republika Severna Makedonija, është emri i ri i shtetit (VIDEO)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP