Çekia, Sllovakia dhe Polonia: Të kënaqur nga zgjidhja mes Greqisë dhe Maqedonisë

Gazeta ditore e Pragës “Lidove novini” në numrin e sotëm ka publikuar lajmin me titullin “Zgjidhet çështja? Maqedonia e Veriut”. Në lajm thuhet se “Greqia dhe Maqedonia kanë rënë dakord që të zgjidhin çështjen shumëvjeçare të emrit të ish republikës jugosllave të Maqedonisë me emrin Republika e Maqedonisë së Veriut, shkruan Sloboden peçat, përcjell Portalb.mk.

Shtohet se lajmin “mbrëma në Shkup e bëri publik kryeministri maqedonas Zoran Zaev. Por kjo nuk do të thotë që marrëveshja mes kryeministrave do të pranohet. Kundër marrëveshjes janë opozitat e dy vendeve. Greqia për shkak të emrit bllokoi Maqedoninë në rrugën e eurointegrimeve”.

Edhe gazeta sllovake “Aktualiti” me titullin “Maqedonia dhe Greqia ranë dakord për çështjen e emrit”, sot njoftohet për këtë ngjarje. Në artikullin thuhen se Maqedonia dhe Greqia kanë arritur të zgjidhin një çështje që zgjati më shumë se dy dekada, e cila dëmtoi marrëdhëniet e tyre mes vete dhe bllokoi Maqedoninë në eurointegrime.

Dhe në gazetën polake “Gazeta Viborça” u publikua një lajmë më i gjerë me titullin “Maqedonia do të ndryshon emrin? Marrëveshja historike me Greqinë”, në të cilin kishte një përmbledhje të problemit me Greqinë dhe ecurinë e bllokimit të Maqedonisë në eurointegrime si dhe negociatat shumëvjeçare për zgjidhje të kësaj çështjeje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP