Stoltenberg: Zgjidhja e çështjes së emrit e hap rrugën e Maqedonisë drejt NATO-s

Marrëveshja e arritur mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit e hap rrugën e vendit drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në njoftimin zyrtar të publikuar në ueb-faqen e organizatës, transmeton Portalb.mk.

“Kjo marrëveshje historike është fryt i diplomacisë të durueshme  dhe i dëshirës së të dy liderëve që të gjejnë zgjidhje të kontestit”, thekson Stoltenberg.

Ai fton që procesi të përfundojë dhe vendimi të formalizohet.

“I ftoj të dy palët që të finalizohet marrëveshja e arritur nga dy liderët. Kjo do të hap rrugën e Shkupit drejt anëtarësimit të NATO dhe do ta përforcojë paqen dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor”, theksoi sekretari i përgjithshëm i NATO-s.

Zaev: Republika Severna Makedonija, është emri i ri i shtetit (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP