SHBA uron zyrtarisht marrëveshjen për “Republikën e Maqedonisë së Veriut”

SHBA ka përcjellë urimin zyrtar për arritjen e marrëveshjes së emrit “Republika e Maqedonisë së Veriut” mes Shkupit dhe Athinës.

“Shtetet e bashkuara urojnë kryeministrat Aleskis Cipras dhe Zoran Zaev dhe përshëndesin marrëveshjen historike për zgjidhjen e çështjes së emrit”, thuhet në njoftimin e Departamentit Amerikan të Shtetit, pas publikimit në Shkup dhe Athinë për arritjen e marrëveshjes, shkruan Faktor.mk, përcjell Portalb.mk.

“Kjo do të jetë në interes të dy vendeve dhe do të forcojë sigurinë dhe prosperitetin rajonal. Kryeministrat Zaev dhe Cipras treguan vizion, guxim dhe këmbëngulje për gjetjen e një zgjidhje të pranueshme për dy palët. Në gjithashtu përshëndesim edhe përkushtimin e ndërmjetësuesit MEthju Nimic dhe këmbëngulja e tij për zgjidhjen e këtij problemi që ekziston me dekada. Jemi të gatshëm të mbështesim këtë marrëveshje, siç kërkuan dy vendet”, thuhet më tej në njoftimin e DASH.

Zaev: Republika Severna Makedonija, është emri i ri i shtetit (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP