Zëdhënësi i Qeverisë së Greqisë për ratifikimin: ka filluar erë e re miqësore

Zëdhënësi i Qeverisë Greke, Dimitris Xanakopullos, ratifikimin e marrëveshjes së emrit me Greqinë në Kuvendin e Maqedonisë, e sheh si nisje të erës së se re miqësore dhe bashkëpunuese ndërmjet të dyja shteteve, dhe shteteve të rajonit të Ballkanit, njofton Portalb.mk.

“Kuvendi i shtetit fqinj, me ratifikimin e sotëm, ka ndërmarrë hapat e para për hyrje në fuqi të marrëveshjes. Në këtë marrëveshje, shoqëria ndërkombëtare kaloi në anën e të dyja shteteve, të cilat i dhanë fund konfliktit që shumë u kushtoi të dyja shteteve. Për Qeverinë e Greqisë, marrëveshja paraqet akt të përgjegjësisë dhe patriotizmit, që e kthen historinë reale dhe u përgjigjet nevojave të popullit të Greqisë, i cili në pjesën më të madhe, ka dashur bashkëjetesë të qetë, të fuqishme dhe bashkëpunim me të gjitha shtetet e Ballkanit”, tha Xanakopullos.

Kjo deklaratë e Xanakopullos vjen pasi që sot në Kuvendin e Maqedonisë u ratifikua marrëveshja e emrit me Greqinë, që u nënshkruar të dielën në Prespë.

Me 69 “për”, Kuvendi i Maqedonisë e ratifikoi marrëveshjen e emrit me Greqinë (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP