Kryeparlamentari Xhaferi nënshkroi marrëveshjen e ratifikuar, radhën e ka presidenti Ivanov

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi ka nënshkruar ligjin për ratifikim të marrëveshjes së emrit me Greqinë, dhe të njëjtin e ka dërguar te kabineti i presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, raporton Portalb.mk.

Talat Xhaferi, ratifikimin e marrëveshjes së emrit e ka quajtur ditë historike.

“Momenti historik i votimit të Ligjit për ratifikimin e Marrëveshjes finale për zgjidhjen e dallimeve të përshkruara në rezolutat 817 (1993) dhe 845 (1993) të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, për ndërprerjen e vlefshmërisë së Marrëveshjes së përkohshme nga viti 1995 dhe për vendosjen e partneritetit strategjik ndërmjet palëve, kontributi jonë historik në stabilitetin, paqen dhe perspektivën euroatlantike të Republikës së Maqedonisë dhe të gjithë rajonit”, u shpreh Xhaferi pas ratifikimit të marrëveshjes.

Ndërkaq, ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov – propozues i ligjit për ratifikim të marrëveshjesa, pas nënshkrimit, tha: “Moment historik dhe madhështor, emocione dhe përgjegjësi”.

Pas dërgesës së marrëveshjes së ratifikuar te Presidenca e Maqedonisë, kryetari Gjorge Ivanov ka të drejtë shtatë ditë që të nënshkruajë të njëjtën. Nëse skadon afati shtatëditor, ligji i marrëveshjes së ratifikuar kthehet sërish në Kuvendin e Maqedonisë, për votim të sërishëm.

Pas miratimit, Maqedonia duhet ta njoftojë Greqinë, se marrëveshja është ratifikuar, që kjo e fundit të njoftojë NATO-n dhe Bashkimin Evropian, se pengesa e emrit, është tejkaluar.

Ivanov, nuk ka ndërruar mendje

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov që në ditën ku mori marrëveshjen, ka njoftuar se nuk do ta nënshkruajë, pasi që sipas tij, nuk ka qenë pjesë e procesit të përpilimit, dhe e njëjta parasheh ndryshim të Kushtetutës së Maqedonisë dhe identitetit maqedonas.

Me 69 “për”, Kuvendi i Maqedonisë e ratifikoi marrëveshjen e emrit me Greqinë (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP