U realizuan parashikimet e Milloshoskit, kompletimi i KSHZ-së u prolongua

Janë realizuar parashikimet e deputetit të VMRO-DPMNE-së, Antonio Milloshoski, i cili paralajmëroi se seanca e sotme plenare për kompletimin e KSHZ-së, do të zhvendoset më poshtë, në rendit e ditës të Kuvendit, njofton Portalb.mk.

Kompletimi i KSHZ-së, ishte në pikën 3 të rendit të ditës, ndërkaq e njëjta u zhvendos në pikën 17.

Milloshoski në “Facebook”, nëpërmjet një statusi paralajmëroi se “pushteti do ta obstruojë zgjedhjen e anëtarëve të rinj të KSHZ-së”.

Në statusin e tij, ai tha se në seancën e sotme plenare në Kuvend, pas kërkesës së pushtetit, do të zhvendoset pika për publikimin e shpalljes për anëtarë të rinj të KSHZ-së.

“Kanë arritur urdhra nga pushteti ekzekutiv deri te shumica parlamentare; një ministër nga radhët e LSDM-së u është lajmëruar disa deputetëve dhe u ka kërkuar:

  1. Deputetët të votojnë kundër vendimit për kompletim të KSHZ-së, ose
  2. Deputetët e shumicës parlamentare ta zhvendosin më poshtë në rend dite, pikën për KSHZ-në
  3. LSDM dhe BDI ta zhvendosin pikën për KSHZ-në më poshtë dhe përpara së e njëjta të vijë në rend, seanca të ndalohet dhe të zhvendoset e njëjta që të zvarritet

Milloshoski më pas pyeti publikisht se kujt i shkon për shtati që KSHZ të jetë jo-funksionale dhe jo e kompletuar.

Përndryshe, pas skandalit me 9 rrogat të Komisionit Shtetëror Zgjedhor në Maqedoni i cili ngjalli debat të ashpër në opinion, tetë prej nëntë anëtarëve të KSHZ-së dhanë dorëheqje.

Dorëheqje dhanë kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski, nënkryetari Rexhep Prekopuca, anëtari nga radhët e ekspertëve, Atanas Urumov, anëtarët Silvana Boneva, Sasho SërcevSubhi JakupiVioleta Duma dhe Igor Milev.

Në funksion mbetet vetëm anëtarja e Lëvizjes BESA, Ermira Asani Salija.

Dorëheqjet erdhën pas reagimeve në opinion që nisën pasi që ambasadori i Amerikës në Maqedoni, Xhes Bejli deklaroi se: “Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) për zgjedhjet parlamentare dhe lokale të fundit në Maqedoni ka shpërblyer veten me 9 rroga shtesë”. Ndaj kësaj reagoi KSHZ duke thënë “se kompensimet janë marrë në baza ligjore”.

Ndryshe, sot Kuvendi i Maqedonisë në vazhdimin e seancës së 24 i ka miratuar ndryshimet në ligjin për Sigurim Pensional dhe Invalidor, me procedurë shkurtuar.

Kuvendi votoi për ndryshimet e ligjit për Sigurim Pensional dhe Invalidor

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP